Izvor: B92, 02.Sep.2012, 11:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vinona u Veneciji posle 19 godina
Vinona Rajder vratila se na Venecijanski festival posle 19 godina. Te 1993. došla je da promoviše film „Doba nevinosti” Martina Skorsezea u kome je igrala naivnu verenicu Danijela Dej Luisa, sada igra takođe naivnu suprugu plaćenog ubice u krimiću „The Iceman” Arijela Vromena.
Ovo je njena prva veća uloga još od „Jeseni u Njujorku” koji je snimila 2000.
„The Iceman” je istinita priča o Ričardu Kuklinskom koji je ubio preko 100 ljudi. Publika je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nakon projekcije imala neprijatan osećaj empatije prema ovom zločincu. Izraelski reditelj Arijel Vromen predstavio je ozloglašenog ubicu ne samo kao hladnokrvnog atentatora već i šarmantnog, posvećeniog surpuga i brižnog oca dve devojčice.
Glavnog glumca Majkla Šenona novinari su dočekali ovacijama. „Šenon je nežan i okrutan i još jednom je pokazao da može da uroni u tamnu stranu kao malo koji glumac danas”, piše u kritici „Holivud riportera”.
„Na kraju filma shvatite da vam se dopada taj momak i pitate se kako je to moguće. Mislim da je to ono što moj film razlikuje od ostalih gangsterskih filmova”, kazao je Vromen novinarima u Veneciji.
„Uvek bih se vraćao na detinjstvo mog lika i zamišljao koliko je straha i bola trpeo kao dete dok se formirao kao ličnost”, kazao je Majkl Šenon. „Mislio je da nema nikakvog dara ni kvaliteta, da nije inteligentan i jedino čega je imao previše u sebi bio je gnev”.
Kuklinski je preminuo 2006. u 71. godini u zatvoru na odlsuženju nekoliko doživotnih robija, a imao je nadimak „Iceman” jer je često smrzavao leševe svojih žrtava kako bi prikrio vreme smrti.
Vinona Rajder, koja tumači njegovu suprugu Deboru, rekla je da nije želela da previše istražuje kako bi što uverljivije predstavila njeno „neznanje”. Naime, Debora Kuklinski je sve vreme insistirala na tome da nije imala pojma čime se njen suprug bavi.
„Nisam želela da čitam ni delove scenarija sa drugim likovima”, kazala je Vinona. „Želela sam da znam što je moguće manje”.
Glumica je priznala da je pristala da snimi film zbog velikog divljenja prema Šenonu.
„Radila sam sa nekim od najvećih glumaca - Danijelom dej Luisom, Gerijem Oldmanom, Ričardom Girom - i Majkl je rame uz rame sa njima. On ima u sebi iskru koja me je podsetila na to zašto sam počela da se bavim glumom.
To sam iskusila samo još jednom, uz Džejsona Robardsa na početku karijere (u filmu Square Dance 1987). Ne mislim ništa loše o svim sjajnim glumcima sa kojima sam delila ekran, ali ovo je veoma retka i posebna stvar.
Trenutno sam u fazi kada vodim prijatan, miran život koji bih ostavila samo radi snimanja nekog odličnog filma”.
Vinona smatra da je imala mnogo sreće u svojoj karijeri i da su roditelji najzaslužniji što je ostala „normalna”. Na filmu je debitovala u 15. godini, a dve godine kasnije postala je svetski poznata ulogom u filmu „Beetlejuice” Tima Bartona. Međutim, njeni roditelji su je čuvali od holivudskog glamura i nikada nisu želeli da se presele u Los Anđeles.
„Danas uživam u svojim godinama i mislim da sam jedina osoba u Holivudu koja će vam reći da se raduje starenju”.



















