Izvor: Studio B, 01.Sep.2012, 20:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uliks Fehmiu: Film je timski rad

Glumac Uliks Fehmiu, koji je za ulogu u "Ustaničkoj ulici" dobio nagrade "Car Konstantin" u Nišu, izjavio je da nagrade doživljava kao priznanje filmu i svim glumcima koji su u njemu učestvovali.

"Čini mi se da u umetnosti nema takmičenja. Umetnost nije sport ni trka na sto metara. Priznanja su donekle bitna, a odnekle potpuno nebitna. Naravno, lepo je kad dobijete nekakvu vrstu priznanja i spoznaje vrednosti svog truda, mada ja sve nagrade koje prate ''Ustaničku'' doživljavam >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << kao nagrade filmu i svim glumcima koji su u njemu učestvovali", rekao je on.

Uz njega, glavne uloge igraju Gordan Kičić (koji je bio i producent), Rade Šerbedžija i Milica Mihajlović.

"Smatram da su Gordan i reditelj Miša Terzić sakupili sjajnu ekipu. Gluma nije solo posao. Pravljenje filma je timski rad", naglasio je on.

Na pitanje kako bira uloge, glumac koji je izuzetnu kreaciju ostvario i u svom prethodnom filmu "Beli, beli svet", izjavio je da se taj proces ne razlikuje još od mladih dana.

"Pokušavam da uđem u čitanje materijala kao potpuno nevin čitalac. Ako mi se dopadne, onda je to dobar znak da postoji razlog zbog kojeg bih učestvovao. Naravno, mi glumci maštamo o ulogama koje su i u zanatskom smislu izazov. Ponekad se desi da se te dve stvari poklope, da je projekat uzbudljiv sam po sebi i da je glumački zadatak dovoljno izazovan".

 

Fehmiu je istakao da je publika na festivalima divno reagovala na ove filmove.

"Festivali postaju sve značajniji u ''distribucionom'' smislu, zato što je film sa pojavom intereneta i digitalnog formata eksploatacije ušao u potpuno novu fazu bivstvovanja", rekao je on, napominjući da odlazak u bioskop više nije događaj kao nekada i da na repertoaru uglavnom vladaju komercijalni filmovi.

"Ustanička ulica" konkurisala je za domaćeg kandidata za Oskara, a konkurs je izazvao žučnu polemiku autora druga dva prijavljena filma - "Parada" i "Kad svane dan", koji je i pobedio.

"Ipak, nešto se uvek sprema u našoj maloj kreativnoj zajednici", rekao je sin poznatih glumaca Bekima Fehmiua i Branke Petrić, suprug glumice Snežane Bogdanović, sa kojom već gotovo dve decenije živi u Americi.

Narednih dana u Domu omladine Beograda biće postavljena dokumentarna izložba o životu i radu Bekima Fehmiua.

 

Ova izložba je, kako je dodao, "svedočanstvo o njegovom radu, ali ustvari mnogo više govori koliko taj naš prostor kulturni jeste postojao i bio jedinstven ma koliko bio različit".

"Mi ne možemo postojati samo unutar jedne male etnički definisane sredine. Mi živimo na prostorima u kojima se razne vere i kulture sudaraju, sukobljavaju, prožimaju i ponekad i vole", zaključio je Fehmiu.

Nastavak na Studio B...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.