Svetska džez elita u Beogradu

Izvor: Blic, 26.Okt.2010, 18:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svetska džez elita u Beogradu

Beogradski džez festival, 26. po redu, počinje u četvrtak, 28. oktobra, a pod sloganom "Džez zavođenje" do 31. oktobra okupiće značajna imena svetske džez scene, medju kojima se ističe slavni američki saksofonista i kompozitor Vejn Šorter, najavljeno je danas na konferenciji za novinare.

Gradski sekretar za kulturu Ivana Avžner je istakla da je ovogodišnji festival u znaku povratka velikih umetnika džeza u Beograd.

Tako će već na otvaranju 28. oktobra >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u Centru "Sava" nastupiti prema "Njujork tajmsu" najveći živi džez kompozitor, Vejn Šorter, koji se posle punih 30 godina vraća u srpsku prestonicu.

Čuveni američki džez kontrabasista Čarli Hejden, koji je gostovao u Beogradu 1971, održaće koncert 29. oktobra u Domu sindikata, sa svojim "Kvartetom Vest".

Karte

Komplet ulaznica za glavni program košta 3.700 dinara, dok se cena pojedinačnih ulaznica kreće od 600 do 1.800 dinara.

Avženerova je izdvojila i italijanskog trubača Enrika Ravu, koji je prošle godine proglašen za najboljeg evropskog džez umetnika, a koga će beogradska publika slušati 30. oktobra u Kolarčevoj zadužbini, zatim američkog pijanistu Džejsona Morena, vodju tria "Bandwagon", poznatog po eksperimentisanju sa zvucima Afrike, Bliskog i Dalekog istoka.

Na festivalu će se predstaviti jedan od najcenjenijih evropskih džez orkestara "Orchestre National de Jazz", osnovan 1986. na inicijativu tadašnjeg ministra kulture Francuske Žaka Langa, brazilski bend "Azimut", a posle 37 godina na Beogradskom džez festivalu nastupiće i Kornelije Kovač.

Predstavnici Doma omladine su najavili dolazak posetilaca iz Italije, Austrije, Slovenije, i inostranih novinara, medju kojima je 10-ak muzičkih kritičara

Festival će otvoriti i zatvoriti švedski umetnici - pevač Rigmor Gustavson sa austrijskim "Radio string kvartetom" i multiinstrumentalista Magnus Lindgren.

Ponoćni program, koji će umesto u Domu omladine, biti održan u Kolarčevoj zadužbini i SKC-u, okupiće predstavnike moderne džez scene - holandski bend "Krak end Smak", danska pevačica Sine Eg, britanska zvezda soula Alis Rasel, izraelska trombonistkinja Rut Regev, kao i domaći sastavi "Panonia prodžekt" i "Zerkmen big beng".

Budžet ovogodišnjeg Beogradskog džez festivala je 20 miliona dinara, od čega je devet miliona izdvojio njegov osnivač - Sekretarijat za kulturu Beograda, a organizatori očekuju da će 20 odsto, odnosno oko četiri miliona dunara, nadoknaditi prodajom ulaznica. Festival po prvi put podržava i SOKOJ.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.