Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Sep.2024, 17:55
Svečanost dodele nagrada "Despotica Angelina Branković"
U okviru književne manifestacije „Slovo ljubve", koja će biti upriličena danas , 12. septembra od 19 časova u Maloj sali Matice srpske u Novom Sadu, Ljiljani Habjanović Đurović i Zoranu Đeriću biće uručene književne nagrade „Despotica Angelina Branković".
Nagrada „Despotica Angelina Branković" dodeljena je Ljiljan Habjanović Đurović za knjigu “Zapis duše” u izdanju Globos Aleksandrije, a koja je posvećena upravo životu Prepodobne mati Angeline srpske >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << (Despotice Angeline Branković), a Zoran Đeriću za knjigu pesama “Azbučne molitve” u izdanju Srpske književne zadruge.
Manifestaciju „Slovo ljubve" organizuje Banatski kulturni centar iz Novog Miloševa, uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.
Organizovanjem manifestacije „Slovo ljubve" i ustanovljavanjem književne nagrade „Despotica Angelina Branković" BKC nas podseća na manje poznat deo srpske istorije, period kada je deo Banata kao i naselje Arača u blizini Novog Miloševa bilo u posedu srpskih despota Stefana Lazarevića i Đurđa Brankovića, kao nastavljača nemanjićke tradicije severno od Save i Dunava.
Negovanje sećanja na porodicu Branković, Banatski kulturni centar je započeo 2011. godine osnivanjem manifestacije posvećene despotici Angelini Branković „Sija knjiga majke Angeline" (u Sečnju) i osnivanjem književne nagrade sa imenom Angeline Branković (u Krušedolu), dok je Književna manifestacija „Slovo ljubve" proistekla iz svečane akademije koja je, pod istim imenom, održana 2017. godine na Arači.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...


















