Izvor: Politika, 09.Jan.2011, 23:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Studentski podočnjaci i profesorski ples
Stigao Nikita Mihalkov, dolazi i Gael Garsija Bernal, a u međuvremenu je festivalsko bratstvo naučilo mnogo toga o Eliji Kazanu, videlo izvrstan norveški film „Nemirne vode” i uživalo na koncertima bendova iz Tanzanije i Francuske
Mećavnik, Mokra Gora- Pilot Goran, iskusna nebeska ptica, elegantno je na drvengradsku livadu spustio crni helikopter iz kojeg je, nasmejan i čio, izašao željno iščekivani putnik – slavni ruski reditelj i scenarista Nikita Sergejevič >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Mihalkov, još jedan od gostujućih profesora na 4. Kustendorf festivalu.
Kako je u Drvengradu već boravio, Mihalkov je masu koja ga je dočekala šarmantno pozdravio sa : „Zdravo prijatelji, jesam li vam nedostajao” i sa svojim domaćinom Emirom Kusturicom i Mićom Zajcem, montažerom njegovih poslednjih filmova „Varljivo sunce 2 i 3” , uputio se na čašicu razgovora i tradicionalno srpsko posluženje s kojim se dočekuju dragi gosti. Sve ovo uz pratnju brojnih televizijskih ekipa, među kojima i ekipe nacionalne televizije Kine koja već danima snima sva događanja na Kustendorfu i u Drvengradu spremajući opsežnu reportažu, ali i ekipe igrano-dokumentarnog filma „Kako mi je Kustendorf promenio život” koji pod budnim okom glumca i producenta Zorana Cvijanovića, snimaju glumice Milena Predić i Maša Dakić.
Mihalkov će u toku današnjeg dana, posle projekcije filma „Egzodus: Varljivo sunce 2”, održati master klasu i nastupiti i kao iskusni profesor filma i glume. Uzavrelu atmosferu u festivalskoj završnici posle Mihalkova dodatno će upotpuniti i slavni meksički glumac i velika internacionalna zvezda Gael Garsija Bernal koji će se studentima filma iz celog sveta predstaviti i svojim rediteljskim debijem u okviru omnibusa „Revolucija”.
I Mihalkovljev i Bernalov film prikazuju se u programu „Savremene tendencije” u kojem je viđen i uzbudljivi norveški film „Nemirne vode” Erika Popea o kojem je studentima govorio producent Fin Gjerdrum. Reč je delu snažne intimističke priče i izvanredne glumačke ekipe, u kojem su forma i sadržaj dovedeni do savršenog jedinstva. Ovo je i film veoma važne teme –oprosta greha (mladić izlazi na slobodu i suočava se sa majkom deteta koje je ubio) kojoj Pope pristupa otvoreno iako delikatno, ne baveći se toliko samom konstrukcijom zapleta koliko dubokim istraživanjem karaktera, što u konačnici proizvodi veliko uzbuđenje i iskrenu potresenost u srcima gledalaca.
Juče su kustenorfsko filmsko gledalište uzbudila ostvarenja legendarnog majstora Elije Kazana. Na projekciji restaurirane kopije njegovog kultnog filma „Istočno od raja” sa nezaboravnim Džemsom Dinom, bilo je dupke puno. Kao logičan nastavak usledila je potom i projekcija dugometražnog dokumentarnog filma „Pismo Eliji” koji su nedavno zajednički snimili Martin Skorseze i novinar Kent Džouns. Reč je o izvanrednom filmskom omažu velikom pozorišnom i filmskom reditelju koji počinje scenama iz filma „Amerika, Amerika” iz 1963. godine koji je Kazan režirao prema sopstvenom romanu, da bi se odmah potom u kadru našao i Martin Skorseze kao narator, ali i kao svojevrsni učitelj koji gledaoca vodi kroz Kazanov i sopstveni život. Projekcija ovog filma bila je i jedna od važnih lekcija koju su studenti dobili u Kustendorfu.
U takmičarskom programu i dalje su u vrhu poljski studenti (mladi autori iz Poljske dominiraju ove godine u selekciji Dunje Kusturice), ali je zanimljivo i to što im uz rame stoje i studenti iz Srbije. Recimo, Ognjen Isailović sa izvrsnom melodramom iz sportskog života „Zlatna liga” ili Goran Stanković sa dokumentarcem „Polazak”, o poslednjim žiteljima jednog napuštenog sela na Staroj planini. U poslednja dva takmičarska dana izdvojili su se poljski „Medeni mesec” Gregorža Kravijeca u kojem je tema odbačenosti od strane društva, gledaocima predočena kroz neobičnu i dirljivu zatvorsku ljubavnu priču, libansko-američki „Peta kolona” Vačija Bulgurijana i švedski „Kuan” Karzana Kadera. I Bulgarijanov i Kederov film tretiraju temu odnosa između očeva i sinova među kojima je stvoren ambis nesporazuma koje je ponekad teško prevazići, pre svega zbog roditeljske nezrelosti i sebičnosti, često pogubne po decu...
Muzički program 4. Kustendorf festivala dostigao je kulminaciju nastupom energičnog i veoma simpatičnog benda iz Tanzanije – „N'Goma Afrika”, čiji je lider Ebrahim Ras Makunja svaku pesmu započinjao i završavao sa „Oje Serbija!” (živela Srbija), tako da su ga u šali odmah prozvali i „najvećim srpskim nacionalistom u Africi”. Makunja je publici priznao i da su njegovi muzičari u Srbiju došli ravnih stomaka, a da će se iz nje vratiti ugojeni bar tri-četiri kilograma, jer je hrana ovde izvrsna. Slično su izjavili i članovi francuskog ciganskog orkestra „Manuška”, na čijem se koncertu takođe žestoko plesalo, da bi ples do zore bio nastavljen u „Prokletoj avliji” na tradicionalnim žurkama na kojima je svoj žestoki igrački perfomans već dva puta izveo i profesor Kusturica.
A posle se pitate otkuda studentima podočnjaci!
Dubravka Lakić
objavljeno: 10.01.2011















