Stefan Milenković u petak na Kolarcu

Izvor: Blic, 19.Okt.2010, 13:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stefan Milenković u petak na Kolarcu

Prvi koncert u ciklusu "Hod po žici" Beogradska filharmonija održaće sa našim proslavljenim violinistom Stefanom Milenkovićem, pod dirigentskom upravom Kristijana Brankuša, 22. oktobra uveče u Kolarčevoj zadužbini.

Na programu prvog koncerta u ciklusu Hod po žici je "Rozamunda", uvertira Franca Suberta, "Per Gint", svite broj 1 i 2 Edvarda Griga i "Koncert za violinu i orkestar" Johanesa Bramsa, koji će sa orkestrom BF izvesti naš proslavljeni violinista Milenković.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Dirigent Brankuš

Rumunski dirigent Brankuš (59), nakon diplomiranja kompoizicije i dirigovanja na Muzičkom univerzitetu u Bukureštu, usavršavao se kod Vitolda Rovickog, Serđiua Čilibidakea i Karla Osterajhera.

Bio je stalni didirgent Simfonijskog orkestra Rumunske radio televizije, a od 1990. godine kamernim orkestrom Rumunskog radija dirigovao je preko 300 koncerata.

Brankuš je profesor orkestarskog dirigovanja na Nacionalnom univerzitetu u Bukureštu.

Milenković je 2002. godine proglašen za "umetnika 20. veka". Postao je poznat u celom svetu kada je sa deset godina bio pozvan da nastupi pred bivšim predsednikom SAD Ronaldom Reganom.

Svirao je i na poziv Mihaila Gorbačova i Pape Jovana Pavla II.

Svirao je širom sveta sa najvećim orkestrima, saradjivao sa renomiranim dirigentima, kao što su Loren Mazel, Danijel Oren, Vladimir Fedosejev, Lu Jia, Lior Sambadal i En Sao.

Prvi put je svirao sa orkestrom kada je imao pet godina, sa sedam godina osvojio je prvu nagradu na medjunarodnom violinskom takmičenju Jaroslav Kozian, a sa 16 godina Milenković je nastupio na svom 1.000 koncertu u Meksičkom gradu Montereju.

Od tada je bio pobednik ili finalista na violinskom takmičenju u Indijanopolis-u (SAD), takmičenju Kraljice Elizabete (Belgija), violinskom takmičenju u Hanoveru (Nemačka), takmičenju Tibor Varga (Švajcarska), takmičenju Rudolfo Lipicer i Paganini u Italiji.

Učestvovao je i na brojnim gala koncertima pod okriljem UNESCO-a u Parizu, sa umetnicima kao što su Plasido Domingo, Loren Mazel, Aleksis Vajzenberg i Jehudi Menjuhin.

Pored izuzetne koncertne aktivnosti Milenković je duboko privržen medjunarodnim humanitarnim akcijama. Proglašen je za dečjeg ambasadora prve dečije ambasade, osnovane u Medjašima, za vreme rata u Bosni, a 2003. godine u Beogradu je dobio nagradu "Najhumanija osoba".

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.