Sinoć srpska i hrvatska predstava na Bitefu

Izvor: S media, 20.Sep.2009, 12:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sinoć srpska i hrvatska predstava na Bitefu

U glavnom programu 43. Bitefa juče su izvedene dve predstave - "Odmor od povijesti" zagrebačke trupe "Bacači sjenki" u Paviljonu "Cvijeta Zuzorić" i "Sanjari" reditelja Miloša Lolića na matičnoj sceni "Bojan Stupica".

Gosti iz Hrvatske nastupili su dva puta (od 17 i od 23 sata), a takodje i u ponedeljak popodne i uveče.

"Odmor od povijesti" je deo trilogije "Proces - Grad" za koju koncept, scenario i režiju potpisuju Boris Bakal i Katarina Pejović. Umetnici >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << su u razgovoru za Tanjug najavili interaktivni dogadjaj koji pruža "mogućnost da se čovek izmesti iz svakodnevne rutine, da sagleda svoju i ukupnu istoriju iz nekog drugog ugla".

Prema njihovim rečima, "Bacači sjenki" pokušavaju da "kroz direktnu interakciju sa publikom otkriju koje su to univerzalne stvari koje ljude dotiču uvek, a da oni definitivno osećaju da su sada i ovde".

U ovom "živom mehanizmu otvorene strukture" učestvuju, pored dvoje autora, Damir Klemenić, Jelena Lopatić, Bojan Navojec, Marija Škaričić i Stanko Juzbašić.

Premijera je bila u Zagrebu aprila 2008. godine. "Bacači sjenki" osvojili su Specijalnu nagradu Bitefa 2007. za predstavu "Ex-pozicija", iz iste trilogije.

Mladi beogradski reditelj Lolić adaptirao je za Jugoslovensko dramsko pozorište komad Roberta Muzila "Sanjari", koji je na redovnom repertoaru scene "Bojan Stupica".

Glavne uloge igraju Nikola Vujović, Dubravka Kovjanić, Goran Jevtić i Sena Djorović (koja je zamenila Vanju Ejdus Kostić iz premijerne podele), a u ansamblu su i Fedja Stojanović, Cvijeta Mesić, Radovan Vujović i pijanista Srdjan Marković.

U ovoj retko izvodjenoj drami poznatog medjuratnog pisca Muzila reditelj i ansambl istražuju večne teme čovekove osećajnosti, u svoj složenosti koju nudi to inovativno delo svetskog modernizma.

U pratećem programu "Bitef Polifonija", koji se održava u Ustanovi kulture "Vuk Karadžić", juče popodne su učestvovali Per.Art - Centar za stvaralaštvo, slobodno vreme i inkluziju osoba sa ometenošću u mentalnom razvoju, iz Novog Sada.

Per.Art će izvesti projekat "Prelepi snovi imaju nadu" čiji je autor Saša Asentić, a posle predstave biće održani razgovor i prezentacija rada ovog Centra.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.