Serbica posvećena Miloradu Paviću

Izvor: B92, 27.Mar.2012, 14:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Serbica" posvećena Miloradu Paviću

Martovski broj časopisa "Serbica", koji izdaje Université Michel de Montaigne, objavio je specijalni broj posvećen Miloradu Paviću pod naslovom "Prvi pisac XXI veka”.

Na adresi www.serbica.fr, pored odlomaka iz četiri Pavićeve knjige i "Autobiografije", koje je prevela Marija Bežanovska, objavljen je niz drugih priloga: dva eseja o "Hazarskom rečniku" iz pera univerzitetskih profesora u Francuskoj, Sanje Boškovic i Borisa Lazića, dva intervjua sa Pavićem, dva priloga >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prof. Milivoja Srebra - portret pisca i studija o recepciji "Hazarskog rečnika" na području frankofonije, kao i tekst francuske kritičarke Nikol Kazanove (Nicole Cazanova) o "Unutrašnjoj strani vetra."

U temat je uključena detaljna bibliografija o Pavićevim prevedenim knjigama na francuskom i spisak objavljenih tekstova o piscu u francuskoj štampi i periodici.

Do sada je prevedeno osam Pavićevih knjiga u Francuskoj, a trenutno izdavač "Ličvre Lunaire" priprema bibliofilsko izdanje nekoliko Pavićevih priča. Milorad Pavić je bio gost čuvenog Bernara Pivoa u njegovoj kultnoj emisiji "Apostrof", predstava "Hazarski rečnik" igrana je po zamkovima Francuske, a izdavač Belfon (Belfond) je uveliko zaslužan za planetarnu slavu "Hazarskog rečnika".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.