Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Jul.2008, 06:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pozitivan koncept Palićkog filmskog festivala
PALIĆ - Festival evropskog filma na Paliću je veoma važna manifestacija koja im punu podršku Ministarstva kulture Srbije, izjavio je juče ministar Nebojša Bradić.
"Ministarstvo kulture je, uz Pokrajinski sekretarijat za kulturu i Skupštinu opštine Subotice, jedan od najznačajnijih finansijera ovog festivala, ali važnije od količine novca jeste kako ga pametno potrošiti, a ovaj festival je dobra investicija i veza naše sa evropskom kinematografijom, rekao je Bradić >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << na konferenciji za novinare.
Film kao katalizator dijaloga
On je podsetio da je u toku godina interkulturalnog dijaloga, da Evropska unija ima ozbiljan program namenjen kulturi i da u tom programu i mi možemo da računamo na sredstva. "Bitno je povezivanje, a partneri se mogu sresti ovde na Paliću, festivalu pokrenutom sa vizijom koja uključuje različitost, raznovrsnost i multikulturalnost", istakao je Bradić, dodajući da se putem filma najjednostavnije prelaze mostovi i pokreću dijalozi.
Ministar je kazao da je sa velikim zadovoljstvom na Paliću razgovarao sa istaknutim gostom, britanskim rediteljem Kenom Loučem, koji je "vrlo otvoren za naše planove u kulturi".
Festivali ne mogu nadiknaditi bioskope
Na pitanje novinara o nacionalnom filmskom festivalu, ministar je odgovorio da je takva manifestacija potrebna, pa i neophodna, kao mesto susreta naših afirmisanih autora i mladih stvaralaca. "To bi bila šansa za produktivan dijalog, a ne samo manifestacija predstavljačkog karaktera", rekao je on.
Bradić je podsetio da je posao Ministarstva kulture da kreira ambijent i vodi računa o opštem interesu u kulturi.
On je ocenio da je urušena kinematografska mreža veliki problem i da tako festivali postaju neka vrsta kompenzacije za nedostatak bioskopa. "U tranziciji se privatizuju objekti kulture, ali se ne sme menjati njihova namena", upozorio je Bradić i najavio da će novi Zakon o kulturi garantovati zaštitu opštih interesa u toj oblasti.
To je i poruka lokalnim samoupravama da kultura treba da se sačuva, dodao je on.
Nema kinematografije bez "kina"
Prema Bradićevim rečima, kinematografija bez bioskopa ne postoji, osim kao simulacija, pa nam festivali pružaju privid dobrog stanja, dok filmovi nemaju šansu da dođu u pravi kontakt sa širom publikom.
On je ocenio da Palićki festival ima jasno definisan koncept koji treba dalje razvijati i primetio da svaka sredina treba da nađe svoju specifičnost, da kreira autentične manifestacije. "To je suština decentralizacije, a ne da svaka lokalna samouprava radi šta hoće", zaključuje ministar Bradić.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






