Počinje trka za Zlatnu palmu u Kanu

Izvor: B92, 15.Maj.2013, 09:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Počinje trka za Zlatnu palmu u Kanu

Filmski festival u Kanu biće otvoren večeras projekcijom "Velikog Getsbija" australijskog reditelja Baza Lurmana, filmom koji savršeno odgovara glamuru najvećeg filmskog festivala na svetu.

Odluka da 3D adaptacija romana F. Skota Ficdžeralda sa Leonardom DiKapriom u glavnoj ulozi otvori Kan iznenadila je mnoge, jer festival na francuskoj Rivijeri mahom otvaraju svetske premijere, dok je "Getsbi" već prikazan u SAD prošle sedmice, uz mlake kritike ali solidnu prodaju ulaznica. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Ove godine sprska publika u domaćim bioskopima moći će da pogleda ostvarenje koje otvara festival samo pola sata nakon kanske premijere.

Očekuje se da će crvenim tepihom festivala koji će trajati 12 dana prošetati Majkl Daglas, Met Dejmon, Rajan Gosling, Ema Votson i bolivudski veteran Amitab Bahčan.

Njihovi filmovi biće podvrgnuti jednom od najstrožijih testova - udovoljavanju kanskim kritičarima koji redovno izvižde i uz povike "buuu" isprate filmove koji im se ne dopadnu.

Iza kulisa, oko 40.000 filmskih profesionalaca pokušaće da otkupe i prodaju nove hitove na najvažnijem filmskom tržištu godine.

Kritičari su pohvalili ovogodišnju selekciju filmova 66. festivala, ocenivši da je reč o snažnoj listi na kojoj se nalaze kako filmovi za publiku tako i umetnička ostvarenja

Američki reditelji režirali su pet od 20 filmova u takmičarskom programu, što je njihovo najveće pojavljivanje u proteklih šest godina. Žiri na čelu sa režiserom Stivenom Spilbergom dodeliće Zlatnu palmu najboljem filmu poslednjeg dana festivala, 26. maja.

Film Stivena Soderberga "Behind the Candelabra" sa Daglasom kao Liberačijem i Dejmonom kao njegovim mladim ljubavnikom već izaziva veliko interesovanje, naročito zbog toga što je Soderberg najavio da bi to mogao da bude njegov poslednji film, prenosi Rojters.

U centru pažnje su novi film Džoela i Itana Koena "Inside Llewyn Davis" o njujorškoj folk sceni 1960-ih, "The Immigrant" Džejmsa Greja, vampirski film Džima Džarmusa "Only Lovers Left Alive" i "Nebraska" Aleksandra Pejna.

Francuske filmadžije takođe su dobro predstavljene u Kanu, sa pet filmova u glavnoj konkurenciji uključujući i "La Venus a la Fourrure" Romana Polanskog.

Dva japanska filma takođe su u trci za Zlatnu palmu kao i po jedan film iz Kine, Čada, Meksika, Irana, Tunisa, Italije i Holandije, dok danski reditelj Nikolas Vinding Refn sa "Only God Forgives" i novom saradnjom sa Rajanom Goslingom već privlači pažnju

Kritičari su već izdvojili, kao snažne drame, filmove "Le Passe" iranskog režisera Ašgara Farhadija, koji je dobio Oskara za "Razvod" i "Like Father, Like Son" Japanca Hirokazu Korede.

I pored kritika na račun pretežno muške ekipe, u zvaničnu konkurenciju ušla je i jedna dama - Valerija Bruni Tadeši, sestra nekadašnje Prve dame Francuske Karle Bruni, sa filmom "Un Chateau en Italie".

U programu "Izvestan pogled" posvećenom mladim stvaraocima, naći će se 19 filmova uključujući "The Bling Ring" Sofije Kopole sa Emom Votson u glavnoj ulozi.

Van konkurencije, biće prikazano na stotine filmova dok će se o 4.000 ostvarenja - od kojih mnoga tek treba da budu snimljena - pregovarati i cenjkati duž kanske promenade ili na luksuznim jahtama usidrenim u blizini.

Parik Vačsberger, kopredsedavajući studija "Lionsgate" kaže da u Kanu nikada nema vremena da pogleda filmove ali festival koristi kako bi pripremio publiku za nove filmove poput drugog i trećeg dela "Igre gladi" čije snimanje počinje kasnije ove godine.

"Srećete se sa distributerima svakih pola sata i sve liči na odlazak kod zubara", rekao je on. "Posao deluje komplikovanije nego ranije i sve se dešava veoma brzo ali u pitanju je veliki novac pa samim tim je i kockanje veće".

Nakon Žilijet Binoš, Fej Danavej i Merilin Monro, organizatori festivala su na posteru za ovogodišnje izdanje želeli da prirede omaž slavnom holivudskom paru, Polu Njumenu i Džoan Vudvord. Njihov poljubac u svojevrsnoj jing-jang pozi, ovekovečen tokom snimanja filma “Nova vrsta ljubavi” 1963. godine, krasiće svaki ćošak mediteranskog gradiće sve do 26. maja kada će biti spuštene zavese na još jedan Filmski festival u Kanu.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Počinje Kanski festival: Gledaćemo filmove sa mnogo seksa

Izvor: Blic, 15.Maj.2013

Kanski festival biće otvoren večeras projekcijom filma „Veliki Getsbi” u režiji Baza Lurmana (samo pola sata pre beogradske premijere u Centru „Sava“ od 20.30h). Glavna selekcija nikad nije imala više poznatih autora: braća Koen, Soderberg, Polanski, Džarmuš, Farhadi, Pejn i Sorentino...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.