Počinje trka za „Kristalni globus”

Izvor: Politika, 01.Jul.2010, 23:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Počinje trka za „Kristalni globus”

Koljevićev film u takmičarskom programu „Istočno od Zapada”, Paskaljevićev „Medeni mesec” u „Horizontima”, Mirjana Karanović članica žirija. Nagrade za životno delo Mihalkovu i Hercu, a za doprinos svetskom filmu Džudu Lou

Od našeg specijalnog izveštača

Karlove Vari – Projekcijom filma „Ludo srce” Skota Kupera, tradicionalnim scenskim igrokazom i vatrometom, večeras počinje 45. Karlove Vari festival.

U narednih >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << deset dana u petnaest festivalskih programa biće prikazano oko 200 filmskih naslova među kojima je i 50 svetskih premijera, čime ova ugledna filmska manifestacija još uvek obezbeđuje sebi licencu festivala A kategorije.

Ovogodišnji glavni takmičarski program nudi 12 filmova koji u Karlovim Varima imaju internacionalnu premijeru. Za „Kristalni globus” za najbolji film i ostala festivalska odličja takmiči se i Rajko Grlić sa filmom „Neka ostane među nama” u čijoj je produkciji učestvovala sa svojim sredstvima i Srbija. Grlićev film nalazi se u konkurenciji sa filmovima Danijela Burmana, Či Žanga, Fardina Saheba Zamanija, Frederika Sojčera, Augustija Vile, Ketrin Martin i Jana Sveraka. Ove filmove ocenjivaće žiri na čijem je čelu američki producent Ron Jerča, a među članovima i naša glumica Mirjana Karanović, filmski kritičar Dejvid Streton, kao i reditelji Li Čang Dong (Južna Koreja), Bohdan Slama (Češka), Lola Majo (Španija) i Aleksej Popogrebski (Rusija).

 Već nekoliko godina takođe takmičarski, program „Istočno od Zapada” ove godine nudi filmove iz Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Azerbejdžana, Rusije, Jermenije i Češke. U konkurenciji za nagrade u ovom programu je i naš film „Žena sa slomljenim nosem” Srđana Koljevića, u kojem uz Nebojšu Glogovca igraju i Anica Dobra, Branka Katić, Nada Šargin, Jasna Žalica, Vuk Kostić, Ljubomir Bandović. Na predstavljanje ovog filma sutra veče u zdanju karlovovarskog Narodnog pozorišta, stiže scenaristički par Srđan i Melina Pota Koljević, glumica Branka Katić, producentski par Srdan Golubović i Jelena Mitrović, kao i nemački koproducenti i nemački deo ekipe.

 Među Koljevićevim konkurentima su i film „Ostavljeni” bosanskog reditelja Adisa Bakrača koji ima i srpskog koproducenta („A+D film” iz Beograda), „Aurora” rumunskog reditelja Kristija Puijua, „9:06“ slovenačkog reditelja Igora Šterka, „Albanac” Johanesa Nabera, „Lutke” Čingiza Rasulzadea, „Ne gledaj u ogledalo” Surena Babajana... Filmove iz takmičarskog programa „Istočno od Zapada” ocenjuje žiri na čijem je čelu direktorka Evropske akademije za film Marion Doering.

 Film Gorana Paskaljevića „Medeni mesec” direktorka festivala Eva Zaoralova uvrstila je u program „Horizonti” zajedno sa ovogodišnjim kanskim pobednicima. Publici u centralnoj festivalskoj dvorani Paskaljević će se pokloniti 6. jula.

 „Kristalne globuse” za životno delo ove godine primiće ruski reditelj Nikita Mihalkov i češki reditelj, scenarista i glumac Juraj Herc. „Kristalni globus” za izuzetan doprinos svetskom filmu, predsednik festivala u Karlovim Varima slavni češki glumac i profesor na FAMU Jirži Bartoška – uručiće britanskom glumcu Džudu Lou.

Dubravka Lakić

objavljeno: 02.07.2010.

Nastavak na Politika...



Povezane vesti

Počinje trka za „Kristalni globus”

Izvor: Filmske.com, 02.Jul.2010, 17:42

Koljevićev film u takmičarskom programu „Istočno od Zapada”, Paskaljevićev „Medeni mesec” u „Horizontima”, Mirjana Karanović članica žirija. Nagrade za životno delo Mihalkovu i Hercu, a za doprinos svetskom filmu Džudu Lou...Projekcijom filma „Ludo srce” Skota Kupera, tradicionalnim...

Nastavak na Filmske.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.