Pisci Jugoistočne Evrope u Mokrinu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Jul.2012, 13:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pisci Jugoistočne Evrope u Mokrinu

MOKRIN -

Preduzeće "Terra Panonica", u saradnji sa izdavačkom kućom "Arhipelag", organizuje od 25. avgusta do 25. septembra rezidencijalni boravak značajnih pisaca iz Jugoistočne Evrope u Kući na Ravnom Bregu, u Mokrinu.

Prvi učesnici programa rezidencijalnog boravka u Mokrinu su aktuelna dobitnica Evropske nagrade za književnost Jelena Lengold, hrvatski pisac Ante Tomić, čije su pojedine knjige pretočene u poznate filmove, jedan od najznačajnijih slovenačkih pisaca >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << srednje generacije Dušan Čater.

Tu su i poznati pisci iz Bosne i Hercegovine Nenad Veličković i Muharem Bazdulj, jedan od najzanimljivijih glasova nove mađarske književnosti Đerđ Serbhorvat i jedan od najprevođenijih savremenih makedonskih pisaca Aleksandar Prokopiev, saopštio je "Arhipelag".

Ovogodišnji ciklus rezidencijalnog boravka pisaca u Kući na Ravnom Bregu trajaće od 25. avgusta do 25. septembra, a polovinom septembra pisci će imati i zajedničko književno veče u Beogradu.

Projekat "Kuća na Ravnom Bregu" podrazumeva rezidencijalni boravak koji obezbeđuje odlične uslove za rad pisaca po pozivu, koji pišu ili završavaju svoju novu knjigu.

Ključni cilj ovog projekta je prepoznavanje, profilisanje i međunarodno promovisanje književnosti koje nastaju u Jugoistočnoj Evropi, ali i oblikovanje ovog rezidencijalnog boravka u domaćim i u međunarodnom okvirima kao prepoznatljive tačke kreativnosti i važnog dela evropske kulturne mreže.

Pored rada na svojim novim rukopisima, pozvani pisci u Kući na Ravnom Bregu treba da napišu po jednu priču na zadatu temu.

Na taj način, svake godine će u Mokrinu nastajati po jedna knjiga, a vremenom će od toga biti formirana čitava biblioteka knjiga posvećenih zanimljivim i važnim temama modernog doba.

Tema pisaca koji učestvuju u ovogodišnjem rezidencijalnom boravku jeste "Kuća na Ravnom Bregu", a knjigu njihovih priča "Arhipelag" će objaviti početkom naredne godine.

Pišući na zadatu temu, pisci prolaze kroz avanturu oblikovanja zajedničke knjige, pri čemu ovogodišnja tema nije posvećena konkretnoj kući u Mokrinu u kojoj će boraviti mesec dana, već ideji kuće kao prostora intime i jedinstvenog osećanja mesta i vremena.

Autori projekta rezidencijalnog boravka značajnih pisaca iz Jugoistočne Evrope - "Kuća na Ravnom Bregu" su Gojko Božović i Srđan V. Tešin, koji je i koordinator projekta.

Kuća na Ravnom Bregu predstavlja deo jedinstvenog kulturno-turističkog kompleksa na nekadašnjem imanju porodice Novakov.

Za projekat "Kuća na Ravnom Bregu" mladi arhitekti, okupljeni u neformalnoj grupi "Autori", dobili su nagradu za najbolje arhitektonsko delo u 2011. godini. Oni su na 33. Salonu arhitekture prezentovali sajber kuću u Mokrinu koja je deo ovog kompleksa.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Povezane vesti

Rezidencija za pisce iz regiona

Izvor: SEEcult.org, 17.Jul.2012, 02:16

Rezidencijalni boravak za značajne pisce iz Jugoistočne Evrope “Kuća na Ravnom Bregu” u Mokrinu, počinje od 25. avgusta do 25. septembra, uz učešće sedam autora iz šest zemalja u regionu, u organizaciji preduzeća Terra Panonica, u saradnji sa izdavačkom kućom Arhipelag iz Beograda.

Nastavak na SEEcult.org...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.