Oštećen mozaik star 1.600 godina

Izvor: NaDlanu.com, 29.Maj.2012, 23:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Oštećen mozaik star 1.600 godina

JERUSALIM, 29. maja 2012. (Beta-AP) - Vandali su ozbiljno oštetili 1.600 godina star mozaik u severnom izraelskom gradu Tiberijadi, saopštila je u utorak služba za antikvitete te zemlje.

JERUSALIM, 29. maja 2012. (Beta-AP) - Vandali su ozbiljno oštetili 1.600 godina star mozaik u severnom izraelskom gradu Tiberijadi, saopštila je u utorak služba za antikvitete te zemlje.Arheolog Gilad Kinamon rekao je da su vandali neke delove mozaika, koji je svojevremeno činio pod u sinagogi iz četvrtog veka, potpuno smrskali, pretvorivši ih u fini prah, dok su ostale prilično izgrebali.On je naveo da je pomenuti mozaik bio jedinstven u svoje vreme, jer je prikazivao znake zodijaka i listu imena svih glavnih zaštitnika i dobrotvora sinagoge u kojoj se nalazio, i to na starohebrejskom, latinskom i grčkom jeziku.Oštećenje je otkriveno u utorak ujutro, a Kinamon je dodao da je mozaik bio u ogradjenom prostoru, i da nije bio čuvan noću.Portparol izraelske policije rekao je da su organi reda otvorili istragu o incidentu.

Nastavak na NaDlanu.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NaDlanu.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NaDlanu.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.