Izvor: RTS, 13.Jun.2017, 12:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Odrastanje uz uzbudljive avanture posebnog mačka
Vesna Vidojević Gajović je od onih pisaca koji, kako sama kaže, imaju sreće i da pišu i da stvaraju televizijske emisije za decu. Za najmlađu čitalačku publiku koja tek otkriva svet knjige napisala je kratki roman "Prvo letovanje jednog mačka" koji je ilustracijama oživela Jelena Vasiljević.
Prvo čitalačko iskustvo je vrlo bitno, te je Vesni Vidojević Gajović kao piscu izuzetno važno da se >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << deci dopadne tekst, da ih ponese, da ga pročitaju.
Izbor teme i junaka, kaže, drugačiji je za decu mlađeg uzrasta jer se oni najjače poistovećuju kroz bajke i likove životinja. Tako je u novoj knjizi za glavnog junaka izabrala mačka. A mačak je zapravo rođendanski poklon za dečaka, koji je ostao bez oca.
Ovo je priča iz mačkove vizure o životu u porodici u koju je stigao.
"Ovo je zaista neobičan junak, neobičan mačak koji ume da čita, gleda televiziju, obrazovan jedan mačak ali on ne ume samo da komunicira svojim mačjim jezikom da dokaže da on zna, d ih sve razume, razume ovaj svet ljudi, i jednostavno on se bori za mačja prava. Samo što ne ume da piše, ne ume da govori i niko ga ne čuje ali zaista je poseban mačak", objašnjava autorka knjige Vesna Vidojević Gajović.
Autorka naglašava da je podrška porodice važna u ranom periodu odrastanja. U pripovesti se diskretno dotiče teme dečje usamljenosti ali i drugih pitanja bitnih za dete koje tek otkriva svet.
"Gde sam ja, otkrivanja sebe, identiteta svog, kao što i mačak isto ima problem: kako ja izgledam, gleda se u ogledalu, pa kaže ovo mi je lepo, ovo nije... I kad izlazim iz kuće – šta je ono što je porodično ušuškani život, a šta me čeka napolju", kaže Vidojević Gajović.
Kroz uzbudljive avanture na prvom letovanju mačak je postao odrasliji, a čitajući o njima, odrasliji će postati i mali čitaoci, jer i od čitanja se raste.















