Izvor: Blic, 08.Okt.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nagrađen 'Rat uživo'
Nagrađen 'Rat uživo'
MOJKOVAC - Minulog vikenda, nakon organizovanja okruglog stola na temu 'Filmski potez Živka Nikolića' dodeljene su festivalske nagrade na Festivalu 'Mojkovačka filmska jesen'.
Posle održavanja okruglog stola 'Filmsko i naučno nasleđe Radomira-Baja Šaranovića' organizovan je još jedan skup, ovog puta posvećen nedavno preminulom režiseru Živku Nikoliću. Iako je bilo najavljeno da će o portretu ovog poznatog crnogorskog režisera >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << govoriti Blagota Eraković, on nije doputovao u Mojkovac, a o Nikoliću su govorili Dejan Đurković, Radoslav Stanišić i Spasoje Grdinić, koji su osvetlili ovu ličnost izrazite autorske osobenosti.
- Gotovo da je malo ko u naš film, kao Nikolić, ugradio svoju zavičajnu ambijentalnost u univerzalno značenje. Njegovo lokalno postalo je razumljivo svim ljudima, jer su mnogi njegovi filmovi distribuirani i u inostranstvu. Nikolićeva fabula se povlači pred karakterima, koji su izvan konvencija, jer imaju svoje konvencije. On je otvorenim očima gledao na zatvorene fenomene društva i zato je stvorio potpuno svoj osoben filmski rukopis - rekao je Dejan Đurković govoreći o Nikoliću.
Po rečima Rada Stanišića, Nikolićeve pikantne scene o Crnogorcima prve su načele okamenjenu mitologizaciju, a do perfekcije iznijansirane filmske kadrove Pajo Grdinić objasnio je podatkom da je Živko te slike_arhiva preneo sa palete u Herceg Novom, iz Srednje umetničke škole čiji je bio učenik. P. R. Andriću nagrada za režiju
Dodelom festivalskih nagrada sinoć je završen festival filma u Mojkovcu. Stručni žiri čiji je predsednik bio Dejan Đurković i članovi Spasoje Grdinić i Radoslav Stanišić, dodelio su tradicionalne nagrade. Nagradu za najbolji film 'Velimir-Veljo Stojanović' dobio je 'Rat uživo' Darka Bajića. Nagrada 'Milo Đukanović' za inovaciju u filmskom izražavanju pripala je Radivoju Andriću za režiju filma 'Munje'. Nagradu 'Neda Spasojević' za najbolju žensku ulogu žiri je dodelio Tijani Kandić za ulogu u 'Nataši' Ljubiše Samardžić. Nagradu 'Veljko Mandić' dobio je Nikola Đuričko za uloge u filmovima 'Nataša' i 'Munje'.












