Mein Kampf - savršen poklon?

Izvor: B92, 23.Dec.2011, 20:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mein Kampf - savršen poklon?

Ogranak knjižare „Waterstone”, jednog od najvećih britanskih lanaca knjižara, označio je zloglasnu knjigu „Moja borba" (Mein Kampf) Adolfa Hitlera kao idealan poklon za predstojeće praznike.

Tako se 22. decembra u izlogu „Waterstone” knjižare u Hadersfildu, pored brojnih preporuka za božićne poklone, našao i Hitlerov antisemitski manifest. Na koricama knjige, čiji je prvi tom objavljen 1925. godine, našla se nalepnica „savršen >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << poklon". Uz to sledi i objašnjenje da je reč o osnovnom štivu koje moraju pročitati svi koji žele da razumeju jednu od najomraženijih istorijskih ličnosti, prenose britanski mediji.

Kako je objavio list „Jewish Chronicle", knjižara u Hadersfildu nije jedina koja je na ovaj način reklamirala „Mein Kampf". Isto su učinile i „Waterstone" knjižare u Mančesteru, Liverpulu i Češiru.

„U knjižari u Mančesteru rekli su mi da je ovo jedan od božićnih bestselera koji se veoma dobro prodaje", kazao je Jonathan Levine, putujući trgovac jevrejskog porekla, u izjavi za „Guardian". On smatra da ovaj lanac knjižara mora objasniti šta leži iza njihovog poteza da promovišu ovo delo.

Iz lanca „Waterstone" smatraju da oni ne promovišu aktivno „Mein Kampf" i da njihovi kupci samo mogu proceniti na šta je pametno da potroše svoj novac, prenosi „Daily Telegraph". „Izvinjavamo se zbog ovakve uvrede i razgovaraćemo što pre sa zaposlenima u svim našim ograncima kako bismo ih podsetili na osetljive kontroverze koje okružuju 'Mein Kampf'", navodi se u saopštenju „Waterstone-a" uz dodatak da knjižare iz ovog lanca poseduju svega nekoliko primeraka sporne knjige.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.