Kritičko izdanje Embahada Miloša Crnjanskog

Izvor: S media, 18.Jun.2010, 00:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kritičko izdanje "Embahada" Miloša Crnjanskog

Zadužbina Miloša Crnjasnkog predstavila je danas u Francuskoj 7 kritičko izdanje njegovih "Embahada", kao 13. tom kritičkog izdanja celokupnih dela jednog od najvećih srpskih pisaca 20 veka.

Predsednik Zadužbine prof. dr Milo Lompar je konstatovao da ova institucija uprkos svim teškoćama sa kojima se sreće od samog osnivanja uspešno izvršava primarni zadatak da kritički obradi celokupni književni opus Crnjanskog iako u tom izuzetno značajnom poslu nema podršku državnih >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << institucija.

On je istakao da se ovakvi projekti rade možda jednom u sto godina. Sekretar Zadužbine i izvršni urednik "Dela Miloša Crnjanskog" Dimitrije Tasić podsetio je da su se uz monumentalni projekat kritičkog izdanja "vezivali i odvezivali tokom bezmalo tri decenije mnogi ugledni izdavači a ostala mu je posvećena samo Zadužbina kojoj je, za ovaj tom 'Embahada', suizdavač beogradski Pravoslavni bogoslovski fakultet".

Ideja za ovaj projekat, napomenuo je Tasić, rodila se odmah posle osnivanja Zadužbine 1980. a pristupilo se njegovoj realizaciji čeiti godine docnije jer dva prethodna izdanja sabranih dela u 10 knjiga ("Prosveta") i 14 knjiga ("Nolit") jedva da su obuhvatila polovinu onoga što je Crnjanski napisao.

Odlučeno je da se celokupni opus radi na osnovu proučavanja kompletne piščeve rukopisne zaostavštine što je obuhvatalo neobjavljene tekstove i one rasute po mnogim publikacijama u zemlji i svetu.

Protekla je cela decenija pre nego se pojavio prvi tom "Kod Hiperborejaca" na 100. godišnjicu rodjenja Crnjanskog a priredio ga je Nikola Bertolino.

Tasić je odao poštu Živoradu Stojkoivću, svom prethodniku koji je bio odgovorni urendik i jedan od priredjivača do smrti 1998. godine, kao i brojnim istraživačima koji su priredili sledecdhih 11 tomova.

Projektom rukovodi od 2007. prof. Lompar koji je od te godine posle smrti akademika Nikole Miloševića izabran za predsednika Zadužbine.

On je posebno zahvalio Ministarstvu kulture i Sekretarijatu za kulturu Beograda koji su finansijski podržali štampanje 13. toma i nagovestio da očkuje to i u buduće "jer kraj još nije blizu".

Priredjivač i autorka predgovora za "Embahade" prof. dr Nada Mirkov-Bogdanović je skrenula pažnju da je ovo najobimnija knjiga kritičkog izdanja sa 1.150 strana i da su u njoj prvi put svi sačuvani izvori iz kojih se viid da je Crnjanski pisao memoare tri decenije, od sredine 40-ih do 70-ih godina.

Prva poglavlja su štampana u emigrantskim listovima 50-ih godina a ostali materijali su ostali u rukopisu da bi se sada našle sve verzije i sva gradja na jednom mestu.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.