Izvor: B92, 11.Jul.2010, 13:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Kristalni globus" španskom filmu
Španski film "Mreža za komarce" Agustija Vilje dobitnik je "Kristalnog globusa" za najbolji film na 45. festivalu Karlove Vari, a nagradu za najbolju režiju dobio je Rajko Grlić za film "Neka ostane među nama".
Srpski predstavnik u drugoj po značaju takmičarskoj sekciji Istočno od Zapada, film režisera Srđana Koljevića "Žena sa slomljenim nosem", ostao je bez nagrada.
Međunarodni žiri, u kojem je bila i srpska glumica Mirjana Karanović, odabrao je od 12 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << filmova u takmičarskoj sekciji prikazanih od 2. do 10. jula, za pobednički film "Mreža za komarce" španskog režisera Augustia Vilje. Njemu je pripala i novčana nagrada od 30.000 dolara.
Film češkog oskarovca Jana Svjeraka "Kuki se vraća" morao je da se zadovolji posebnom nagradom glavnog žirija.
Nagradu za najbolju žensku ulogu dobila je Anais Demustje za ulogu u francuskom filmu "Slatko zlo" a nagrada za najboljeg glumca odlazi u Poljsku, glumcima Mateušu Koščukjeviču i Filipu Garbaču za uloge u poljskom filmu "Majka Tereza od mačaka".
Posebna priznanja glavnog žirija iz poznate češke banje odnose ruski film "Drugo nebo" Dmitrija Mamulija i "Ima stvari koje ne znaš" iranskog režisera Fardina Sahiba Zamanija.
U sekciji Istočno od zapada u kojoj se takmičio i Koljević sa "Ženom sa slomljenim nosem" nagradu je osvojila rumunsko - francusko-švajcarsko - nemačka koprodukcija "Aurora" u režiji Kristi Puiua a posebno priznanje pripalo je estonskom filmu "Iskušenja svetog Tonija".
Nagradu za dugometražni dokumentarni film osvojio je švedski film "Familija" režisera Mikaela Vistrema.
Najbolji dokumentarni film do 30 minuta na ovogodišnjem festivalu u Karlovim Varima je po oceni međunarodnog žirija litvanski "Reka" režiserke Julije Gruođene.
”Kristalni globus” za doprinos svetskoj kinematografija preuzeo je na svečanom zatvaranju festivala ruski glumac i režiser Nikita Mihalkov a ista nagrada uručena je tokom festivala i srednjeevropskom majstoru horor filmova, slovačkom režiseru Juraju Hercu.
Specijalnu nagradu predsednika festivala preuzela je ranije i glavna zvezda ovog festivala, britanski glumac Džud Lou.
Selektori 45. međunarodnog filmskog festivala u Karlovim Varima odlučili su ove godine da prikažu manje filmova, svega 120, uz obrazloženje da će biti više repriza i publika će moći da vidi više filmova za koje je zainteresovana.
Da Karlove Vari nastoje da održe nivo festivala A kategorije potvrdili su međutim i time što je od tih 120 prikazanih filmova 50 bilo svetskih ili međunarodnih premijera.











