Izvor: B92, 22.Maj.2012, 17:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Frljićeva predstava otvara Pozorje
Međunarodni pozorišni festival "Sterijino pozorje", koji počinje 25. maja, otvoriće predstava "Otac na službenom putu" Ateljea 212, u režiji Olivera Frljića.
"Ovogodišnje 'Pozorje' je bogatije od društva u kojem se organizuje i smem da tvrdim da će naredno biti još bogatije", rekao je danas, na poslednjoj konferenciji za novinare pred početak festivala, direktor „Sterijinog pozorja" Milivoje Mlađenović.
Hvaleći ovogodišnji program, Mlađenović je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekao da će festival preporučiti Srbiju celom svetu kao zemlju u kojoj se makar teatrom bavi ozbiljno i kritički.
"Ova država ima bolji i moćniji teatar, nego što zaslužuje", istakao je direktor "Pozorja".
Paralelno sa Pozorjem, od 25. maja do 2. juna održaće se i Međunarodni simpozijum pozorišnih kritičara i teatrologa, koji će voditi pozorišni kritičar i teatrolog Ivan Medenica.
Organizatori trijenalnog simpozijuma su "Sterijino pozorje" i Međunarodna asocijacija pozorišnih kritičara, a tema ovogodišnjih okruglih stolova biće glumac, zbog čega se i zove "Glumac je mrtav, živeo glumac!".
"Pošli smo od hipoteze da se u savremenom pozorištu glumac udaljio od dramske fikcije, da je on danas performer, plesač, govornik i da nam treba drugačiji glumac", objasnio je Medenica.
Kako je dodao Medenica, tema simpozijuma ide u skladu sa onim što su problemi u savremenom pozorištu, jer se, potom, ti problemi reflektuju na ono što u pozorištu i gledamo.
Specijalni gost ovogodišnjeg simpozijuma je predsednik Međunarodne asocijacije pozorišnih kritičara i Jun Čeol Kim iz Seula, dok će uvodničarka biti Erika Fišer Lihte iz Berlina.
O problemima savremenog pozorišta diskutovaće kritičari i teatrolozi iz Srbije, Nemačke i drugih desetak zemalja.
Kao jedan od oko 50 pratećih programa Pozorja biće i radionica "Kritisajz dis!", na kojoj će se edukovati mladi pozorišni kritičari iz regiona, a koju će, takođe, voditi Ivan Medenica.
Deo programa će biti posvećen desetogodišnjici smrti pozorišnog kritičara, dramskog pisca, pesnika, esejistu, pedagoga i dugogodišnjeg selektora i umetničkog direktora Sterijinog pozorja Jovana Hristića.
Ulaznica za 57. Sterijino pozorje odavno nema u prodaji, a na otvaranju će uvodnu besedu govoriti dramski pisac i višestruki dobitnik Sterijinih nagrada Nebojša Romčević.
Predsednik žirija Pozorja biće glumac Branislav Lečić, a članovi žirija biće i teatrološkinja i upravnika Hrvatskog narodnog kazališta (HNK) Ana Lederer, reditelj iz Ljubljane Janez Pipan, kao i lauretkinje Sterijinog pozorja, rediteljka Ana Tomović i dramska spisateljica Maja Pelević.
Sterijino pozorje počinje 25. maja
Izvor: Mondo, 22.Maj.2012
Međunarodni pozorišni festival Sterijino pozorje, koji počinje 25. maja, otvoriće predstava "Otac na službenom putu" Ateljea 212, u režiji Olivera Frljića.
Mlađenović: Sterijino pozorje bogatije od društva
Izvor: Radio 021, 22.Maj.2012
""Sterijino pozorje", koji počinje 25. maja, bogatije je od društva u kojem se organizuje i smem da tvrdim da će naredno biti još bogatije", rekao je danas direktor "Sterijinog pozorja" Milivoje Mlađenović.












