Izvor: Glas javnosti, Beta, 04.Sep.2010, 07:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Francuski vizantolozi Šene i Flizen u Beogradu
BEOGRAD - Francuski vizantolozi Žan Klod Šene i Bernar Flizen predstaviće 9. septembra u Francuskom kulturnom centru u Beogradu svoje delo "Vizantija - Istorija i civilizacija" u izdanju beogradskog "Klija".
Knjiga "Vizantija - Istorija i civilizacija", koju je s francuskog prevela Jasna Vidić, nastala je spajanjem dve odvojene studije Šenea i Flizena, prvobitno objavljene u francuskoj ediciji "Šta znam?" (LJue sais-je?), saopšteno je iz "Klija".
Srpsko izdanje, prilagođeno >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << studentima i drugoj zainteresovanoj publici koja želi sistematizovana znanja o određenoj eposi, upotpunjeno je beleškama o piscima čija su dela prevedena u izvodima, kao i glosama koje olakšavaju pristup materiji.
Dodat je i značajan korpus grčkih tekstova s komentarima, koji do sada nisu bili dostupni na srpskom jeziku, kao i veći broj odabranih ilustracija.
Žan-Klod Šene je francuski istoričar, specijalista za Vizantijsko carstvo. Šef je katedre za Vizantijsku istoriju na Univerzitetu Pariz IV Sorbona i direktor Centra za istraživanja istorije i civilizacije Vizantije.
Bavi se istraživanjem vizantijskog društva između 8. i 13. veka, političkom i vojnom istorijom Vizantije kao i vizantijskom aristokratijom. Jedan je od najuglednijih svetskih proučavalaca vizantijskih pečata.
Bernar Flizen profesor je na Univerzitetu Pariz IV Sorbona i direktor studija religije na prestižnoj školi visokih studija EPHE (Ecole Pratiljue des Hautes �tudes).
Proučava vizantijsku književnost i filologiju, vizantijsko hrišćanstvo, hagiografsku književnost, svetiteljske kultove i istoriju hrišćanske Palestine.
Knjiga "Vizantija - Istorija i civilizacija) će biti predstavljena 9. septembra u 19.00 u Francuskom kulturnom centru u Beogradu.















