Fotografije o ženi posle Prvog svetskog rata

Izvor: Glas javnosti, 09.Mar.2011, 20:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fotografije o ženi posle Prvog svetskog rata

BEOGRAD - Izložba "Biti lepa - fotografija i samoprezentacija: slika žene u Srbiji (1918-1940)" otvorena je u Istorijskom muzeju Srbije.

Prof. dr Milanka Todić, najveći aktuelni stručnjak za fotografiju, istakla da je dobro odabran naslov izložbe "Biti lepa" jer to je bio zadatak koji se postavljao ženi kada se posle Prvog svetskog rata uključila u javni život.

U tom vremenu od žene se očekivalo da bude negovana, da ima savršeno oblikovano telo da bude doterana prema >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << najnovijim modnim dikatitima, navela je Todićeva, jer tako je reprezentovala moć muškarca bilo da je to bio otac, muž ili ljubavnik.

Ženama su bila uskraćena mnoga prava (pravo glasa, pravo vlasništva), a ženi je jedini "adut" bila lepota da bi učestvovala u podeli bogatstva.

Slike ilustruju estetske obrasce koje su sledile srpske lepotice i koji su dolazili iz Holivuda, a nudila tadašnja komercijalna kultura.

Žene koje posete izložbu koja traje mesec dana imaće priliku da učestvuju u foto-radionici beogradskih umetnica Katarine Radović i Stefane Savić, a fotografije će biti poseban deo postavke.

Izložbu je otvorio odlazeći ministar kulture Nebojša Bradić, koji je pohvalio izuzetno uspelu postavku, što je zasluga autorke izložbe istoričarke umetnosit i kustosa Muzeja Katarine Mitrović.

On je konstatovao da je izložba specifično svedočanstvo o prvoj polovini 20. veka na tlu Srbije.

Fotografije ilustruju šta se smatralo lepim prema kriterijumima koje je u naše krajeve donelo novo potrošačko društvo koje se formiralo posle Prvog svetskog rata, primetio je Bradić.

Obraćajući se izuzetno brojnim gostima, direktor Muzeja dr Ana Stolić je istakla da se ovom izložbom nastavlja osnovna zamisao da se na ovaj način izađe iz čisto istorijskih okvira i ponudi slika jednog vremena iz drugog, više intimnog ugla.

Ona je zahvalila kolekcionaru Milošu Jurišiću što je omogućio autorki izložbe da odabere tako sjajne primere fotografija žena u Srbiji između dva svetska rata koje su sledile dominantne ideale lepote svog vremena i interpretirale ih svaka na svoj način.

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.