Izvor: S media, 15.Sep.2011, 16:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Festef: Glavna nagrada bračnom paru
Glavna nagrada Međunarodnog festivala televizijsko-etnološkog filma dodeljena je amaterima, bračnom paru Dobrivoju i Dobrili Pantelić za film "Svekrvino nasleđe".
Delo filmskih amatera, supružnika Dobrivoja i Dobrile Pantelić iz Donjih Brezovica kod Krupnja, "Svekrvino nasleđe", proglašeno je za najbolje amatersko ostvarenje na 20. Međunarodnom festivalu televizijsko-etnološkog filma (Festef) u okviru manifestacije Homoljski motivi u Kučevu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu S media <<
Jubilarni Festef, koji je počeo u utorak, večeras će da bude završen uručivanjem priznanja i nagrada najuspešnijim učesnicima među kojima su Pantelić i njegova supruga kao autori najboljeg amaterskog filma.
Pantelić je objasnio da su film, koji govori o tome šta je snaha nasledila od svoje svekrve, snimili ove godine u Loznici i da je "Svekrvino nasleđe" dobitnik i glavne nagrade pod nazivom "Zlatna buklija" koja mu je dodeljena na Festivalu dokumentarnog filma u Velikoj Plani, u aprilu.
Prema rečima autora, film je utemeljen na istinitoj priči iz života Lozničanke Dragice Nicić, čije središte predstavlja stari srpski običaj u Kosovskom Pomoravlju da svekrva za buduću snahu svojeručno priprema poklon bošče, kojih je u ovom slučaju bilo 40 - tkanih i vezenih.
Iako su za svoje dokumentarno-etnološke filmove, kojima se bave oko 30 godina, stekli više od stotinu domaćih i inostranih nagrada i priznanja, izuzetno ih je obradovalo najnovije priznanje glavna nagradu na jubilarnom Festefu u Kučevu rekao je Pantelić.
Loznica: Počinje Vukov sabor
Gran pri "Naisa" Ljubomiru Bandoviću
Stranac besednik prvi put na Vukovom saboru
Bračni par Pantelić je do sada snimio više od 80 ostvarenja među kojima su mnoga osvojila sve najznačajnije domaće nagrade u oblasti etnološkog i dokumentarnog fima, neka i evropske, a jedini među amaterima su dobitnici Velike plakete Jugoslovenske kinoteke.
(Tanjug)
Nagrada za Svekrvino nasleđe
Izvor: B92, 15.Sep.2011
Delo filmskih amatera, supružnika Dobrivoja i Dobrile Pantelić iz Donjih Brezovica kod Krupnja, "Svekrvino nasleđe", proglašeno je za najbolje amatersko ostvarenje na 20. Međunarodnom festivalu televizijsko-etnološkog filma (Festef) u okviru manifestacije Homoljski motivi u Kučevu










