Erik Aksl Sund  Vrana

Izvor: B92, 19.Sep.2014, 11:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Erik Aksl Sund " "Vrana"

U prodaji je novi roman u izdanju Samizdata B92, autora Erika Aksla Sunda „Vrana“, koji je s švedskog jezika preveo Željko Ćirikovački.

Erik Aksl Sund – „Vrana“

Izdavač: Samizdat B92

Prevod s švedskog jezika: Željko Ćirikovački

Edicija Busola, 2014, F: 20 cm, S: 385, meki povez, latinica

ISBN 978-86-7963-394-1

Cena 880,00 dinara (sa PDV-om)

Na sajtu: 770,00 DIN

Psihoterapeutkinja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Sofija Seterlund istražuje dva klijenta: Semjuela Baija, dečaka-vojnika iz Sijera Leonea, i Viktoriju Berjman, ženu sa nezalečenim ranama iz detinjstva. U međuvremenu, u grmlju pored stanice metroa u centru Stokholma pronađen je mrtav dečak u mumificiranom stanju. Istragu ubistva vodi detektivka Šanet Ćilberj, a lekar-patolog koji radi na slučaju je Ivo Andrić, čovek koji je u Švedsku došao nakon što je u ratu u BiH ostao bez svega.

Niko ne može da ostane ravnodušan pred užasno okrutnim ubistvom tog neidentifikovanog dečaka, koji je po svemu sudeći ilegalni doseljenik u Švedsku. Policija tapka u mraku i ne nailazi na prave tragove, a po gradu se jedno za drugim pojavljuju tela ubijenih dečaka. U policijskim akcijama razotkriva se mreža pedofila i trgovaca decom kao seksualnim robljem, ali ubica im stalno izmiče iz ruku...

Detektivka Šanet Ćilberj i terapeutkinja Sofija Seterlund suočavaju se sa istim pitanjem: koliko patnje čovek može učiniti drugima pre nego što prestane da bude čovek i postane čudovište?

Jerker Eriksson (1974) i Håkan Axlander Sundquist (1965) (pseudonim Erik Aksl Sund) već više od deset godina eksperimentišu s muzikom, filmom i drugim umetnostima. Sa svojim elektro-pank bendom i love you baby! bili su na brojnim turnejama po Ukrajini, Rusiji, Belorusiji i Poljskoj.

„Vrana“ (Kråkflickan) njihov je prvi roman. To je mračan psihološki triler i prvi deo trilogije „Slabost Viktorije Berjman“. Trilogija je postigla munjevit uspeh i kod kritičara i kod publike, objavljena je do sada u preko 30 zemalja. Smatra se najnovijim književnim fenomenom u švedskoj kriminalističkoj prozi i prekretnicom u savremenom krimi-romanu.

Trilogija o Viktoriji Berjman dobila je 2012. godine Specijalnu nagradu Švedske akademije pisaca krimi-romana. Akademija ju je je okarakterisala kao „hipnotički zanosnu krimi psihoanalizu“.

„Bolje od Stiga Lašona.“ Andres Wennberg, Gefle Dagblad

„Zbogom, Hanibale Lektoru. Taj stari kanibal je psihološki zanimljiv kao kanarinac u poređenju s Viktorijom Berjman.“ Bodil Juggas, Arbetarbladet

.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.