
Izvor: B92, 02.Feb.2012, 16:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ciklus čeških filmova u DKSG
U okviru ciklusa "U osvit Praškog proleća" od 6. do 22. februara u Domu kulture Studentski grad (DKSG) biće prikazano šest čeških filmova snimljenih tokom šezdesetih godina, najavljeno je danas iz te ustanove.
U saradnji s Jugoslovenskom kinotekom, biće prikazani filmovi Miloša Formana "Crni Petar", "Gori, moja gospođice" i "Ljubavi jedne plavuše", zatim "Hirovito leto" Jiržija Mencla, "Intimno osvetljenje" Ivana Pasera i "Trgovina na korzou", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u režiji Jana Kadara i Elmara Klosa.
Tokom pedesetih godina snimljeno je više filmova koji su bili svojevrsna prethodnica češkom "novom filmu" šezdesetih.
Impozantan je spisak reditelja koji su u tom periodu debitovali (V. Jasni, F. Vlačil, K. Kahina...) i sa starijim autorima (V. Krška, J. Kadar i E. Klos) snimili opus koji je promenio konvencionalnu produkciju. Videli su realno stanje društva i poznati češki lirizam primenili na aktuelne teme.
Nekoliko filmova je 1959. zabranjeno, ali neki od autora su, ipak, nastavili s doprinosom češkom i svetskom filmu i tokom šezdesetih godina, ponajviše dvojac Kadar - Klos sa Oskarom nagrađenim filmom "Trgovina na korzou".
Tokom 1963. pojavila se grupa mladih reditelja i snimila svoje prve filmove sa idejom da predstave društvene tokove na neuobičajen način, fokusirajući se na svakodnevni život kroz sudbine antiheroja.
Svi su bili pod uticajem tada nadolazećeg "Cinema verite"-a i ranijeg neorealizma.
U toj grupi isticali su se Forman, Vera Hitilova, Paser, Jaroslav Papušek, Mencl.
U njihovim filmovima svoju priliku dobili su i naturščici, a stil koji su formirali bio je slobodan pristup narativu, kao i nekonvencionalna upotreba kamere koja snima svakodnevno okruženje češkog "socijalističkog čoveka".