Amerikanci grade muzej Nikole Tesle?

Izvor: Mondo, 17.Avg.2012, 12:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Amerikanci grade muzej Nikole Tesle?

Veliki naučnik čije su inovacije promenile svet, uskoro bi trebalo da dobije svoj muzej u Americi.

Inicijativu je pokrenuo dizajner Metju Inman (27), koji je na sajtovima theoatmeal.com i indiegogo.com pokrenuo akcije za prikupljanje novca za kupovinu Tesline stare laboratorije, jer se prodaje zemljište na kom se ona nalazi.

Samo za kupovinu zemljišta potrebno je 1,6 miliona dolara, a kasnije bi se prikupljala sredstva i za podizanje muzeja. Inman je na svom blogu >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << predstavio Teslin lik i delo, kako bi svi upoznali njegova dostignuća koja su u velikoj meri uticala na našu današnjicu.

Teslina laboratorija poznatija kao Vordenklif u gradiću Šoram na Long Ajlendu izgrađena je kako bi obezbedila besplatan bežični prenos energije za celu zemlju. Nažalost, Tesla je izgubio sredstva pre nego što je projekat završen i 1917. toranj Vordenklif je demoliran, a zemljište prodato kompaniji koja proizvodi papir. Međutim, zemljište, laboratorija i temelj ispod kule su još tamo i sada su na prodaju, piše portal "24sata.rs".

Jedna neprofitna organizacija sada pokušava da kupi imovinu i pretvori u Muzej Nikole Tesle. Imovina je procenjena na 1,6 miliona dolara, a država Njujork je dala garanciju od 850.000 dolara, što bi značilo ukoliko se prikupi 850.000 dolara za kupovinu, država Njujork će dati još toliko. Svako može uplatiti iznos koji želi, a za svoj novac može da odabere poklon, pa tako svako ko uplati 25 dolara dobija Teslin poster, za 50 dolara majicu i nalepnicu za branik. Do sada je prikupljeno 294.506 dolara, a do kraja akcije je ostalo 45 dana. Međutim, na stolu se nalazi i ponuda jedne firme koja bi, prema najavama, tom mestu izgradila tržni centar.

"S obzirom na to da ne postoji Teslin muzej u Americi, mislim da možemo da pobijemo ovu ponudu i da kupimo zemlju koja će biti zaštićena kao jedna stranica u istoriji i možda pretvorena u Naučni centar 'Nikola Tesla'", kaže Metju Inman.

(MONDO)

Nastavak na Mondo...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.