Izvor: Press, 08.Dec.2012, 21:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sneg pada u celoj Srbiji, najteže u Vojvodini
Prema izveštaju od 19 sati kiša pada u Kraljevu, Kruševcu, Nišu, Leksovcu, Vranju, gde su temeperature u plusu i dostižu i šest stepeni Celzijusovih, ali se, kako je rečeno u Zavodu, očekuje da će u toku noći kiša preći u sneg.
Sneg je danas prekrio većinu gradova u Srbiji, ali na putevima, prema rečima načelnika Sektora za vanredne situacije Predraga Marića, problema ima samo u Vojvodini gde su teretna vozila blokirala automobile i autobuse, pa se u opštini Sombor formirala kolona od pedesetak vozila.
Prema Marićevim rečima, ekipe rade na izvlačenju vozila i putnika iz kolona koje su se formirale na putu Kljaićevo Sivac, Čoka-Ostojevićevo i Kikinda i Velikog Banatskog Sela.
"Pokazalo se kao i u februaru, (kada je u zemlji zbog senega bila proglašena vanredna situacija) da bi teretni sabraćaj trebalo ograničiti u ovakvim sitaucijama", kazao je Marić agenciji Beta.
Republički Hidrometeorološki zavod saopštio je da se tokom večeri i sutrašnjeg dana očekuje da visina snežnog pokrivača u mnogim mestima pređe 20 centimetara.
Iz Zavoda je ukazano i na to da će u košavskom području i na planinama duvati jak, a povremeno i olujni jugoistocni vetar sa udarima i preko 20 metara u sekundi.
Marić je rekao Tanjugu da se po prognozama meteorologa jači sneg očekuje posebno u planinskim predelima i jugoistočnom delu zemlje, kao i jak vetar. "Sneg nas neće iznenaditi", kazao je Marić dodavši da se u centralnim delovima Srbije očekuju, prema prognozama meteorologa, manje snežne padavine, ali i jak vetar.
Sneg otežava saobraćaj na svim putevima u Vojvodini
Zbog snega koji neprestano pada od ranih jutarnjih sati i pojačanog vetra saobraćaj je otežan na svim putnim pravcima u Vojvodini, a kretanje teretnim vozilima zabranjeno je preko Iriškog venca, izjavio je Tanjugu dežurni u Zimskoj službi Vojvodina puta Aleksandar Gudurić. Ljudstvo i mehanizacija tog preduzeća su na terenu i uklanjaju sneg sa najprometnijih saobraćajnica u pokrajini pre svega tamo gde vetar stvara nanose.
Problemi u javnom prevozu u Novom Sadu
Sneg koji od ranog jutra neprestano pada stvara probleme u javnom prevozu putnika na sremskoj strani grada, saopštilo je Javno gradsko saobraćajno preduzeće (JGSP) Novi Sad. Zbog nanosa snega na kolovozu i jakog vetra od 10.40 sati autobusi do Beočin sela saobraćaju samo do stajališta kod Krsta, dok je linija do Popovice skraćena i vozila JGSP saobraćaju samo do Vojnova. U JGSP napominju da se na svim gradskim i prigradskim linijama saobraćaj odvija otežano i usporeno, uz minimalna odstupanja.
Jak vetar prekida struju u Zrenjaninu
Jaki udari vetra izazivaju česte prekide struje u pojedinim delovima Zrenjanina, kao i u okolnim selima, ali temperatura od minus dva stepena celzijusa, njije nepovoljno uticala na grejanje stanova toplovodom, tako da su radijatori stanovima topli, rečeno je Tanjugu u dežurnim dispečerskim službama. Prema podacima dežurnog meterologa, udari vetra dostižu jačinu od 40 do 50 metara u sekundi. Svi magistralni putevi u srednjem Banatu su prohodni, ali se saobraćaj odvija otežano, pre svega zbog jakog vetra i nanosa snega na pojedinim deonicama. Snežni pokrivač je do 11 sati, dostigao šest santimetara, što će pogodovati razvoju pšenice, zasejane na tom području na oko 50 000 hektara i ječma na 4.500 hektara.
Marić: Evakuisano sedmoro dece s roditeljima
Pripadnici Vatrogasno-spasilačkih jedinica večeras su iz zavejanih automobila na području Kikinde i u blizini Kanjiže evakuisali dvadesetak osoba, među kojima i sedmoro dece sa roditeljima.
"Na području Kikinde je sedomoro dece sa roditeljima evakuisano i smešteno na sigurno", izjavio je Marić.
Prema njegovim rečima, zbog snežnih nanosa, izazvanih velikim padavinama i jakim vetrom, u opštini Kanjiža evakuisano je devet putnika iz vozila na pravcu Orom - Subotica.
"Najteža situacija je i dalje na putu Kljajićevo - Sivac u Bačkoj gde je više od 100 vozila zavejano", rekao je Marić, dodavši da se vatrogasno-spasilačke ekipe sa mehanizacijom probiju ka koloni automobila da bi pružile pomoć onima kojima je potrebna.
Marić je naveo i da je isto tako teška situacija na području Sombora, kao i na autoputu Subotica - Beograd kod Bačke Topole gde se radi na odblokiranja saobraćaja i gde mnogo vozila dugo stoje.
"Na svim putevima u Vojvodini imamo velikih problema, uglavnom, usled teretnih vozila koja su, zbog proklizavanja, zaprečila saobraćaj", rekao je on.
Marić je naveo i da se situacija na području Vojvodine "menja iz sata u sat" i da se "neki putevi odblokiraju brzo, a da su na nekima vozila i dalje u zastoju".
"Očekujem da će u naredena dva sata sve biti normalizovano", rekao je Marić i ponovio apel građanima da kada se nađu u nevolji pozovu vatrogasno-spasilačke jedinice na broj telefona "193".
U Beogradu sve redovno funkcioniše
Na području Beograda nisu zabeleženi veći problemi i sve službe redovno funkcionišu, izjavila je večeras načelnica gradske Uprave za vanredne situacije Sanja Vuksanović Žugić.
Beogradski putari će zbog snega dežurati neprekidno, dok će Beogradske elektrane grejati stanove i preko noći, saopštio je prethodno kabinet predsednika gradske skupštine.
Aktivnost "Beograd puta" podignuta je na potreban nivo budnosti koji omogućava da se ispune sve obaveze i da su "operativne ekipe na dežurstvu uspešno savladale prvi ozbiljniji snežni izazov ove sezone".
Republički hidrometeorološki zavod (RHZO) upozorio je da će tokom noći doći do povećanja snežnog pokrivača, a u planinama i do stvaranja snežnih nanosa.
Sutra se očekuje i jak severozapadni vetar, a noćas i sutra povećanje snežnog pokrivačca, lokalno i preko 20 santimetra, navodi se u upozorenju. RHZO u upozorenju, objavljenom na svojoj Internet starnici, navodi da se sutra očekuje u planinama stvaranje smetova.
Pogledaj vesti o: Kruševac
Sneg bez milosti zavejava Srbiju
Izvor: Vesti-online.com, 08.Dec.2012
Sneg ceo dan pada u Vojvodini, zapadnoj Srbiji i Timočkoj krajini, rečeno je agenciji Beta u Hidrometeorološkom zavodu. Prema izveštaju od 19 sati kiša pada u Kraljevu, Kruševcu, Nišu, Leksovcu, Vranju, gde su temeperature u plusu i dostižu i šest stepeni Celzijusovih, ali se, kako je rečeno...
Spremite se: Sneg i u nedelju
Izvor: NaDlanu.com, 09.Dec.2012, 12:33
Prema prognozi, u Srbiji će daanas biti oblačno, vetrovito i hladno, mestimično sa snegom, uz povećanje visine snežnog pokrivača...Posle podne u zapadnim, a do kraja dana i tokom noći i u ostalim krajevima očekuje se slabljenje i postepen prestanak padavina. Jutarnja temperatura biće od minus...






