Vučić kosovskim Albancima: Zaboravite da ste velika sila

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Mar.2017, 02:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić kosovskim Albancima: Zaboravite da ste velika sila

Premijer Vučić poručio je danas kosovskim Albancima, povodom pogroma nad Srbima od 17. marta 2004, da ne pomišljaju da će protiv Srba provoditi akcije kakve su sproveli 2004. i 2008. godine.

"Zaboravite na tu 'veliku silu', koju navodno imate", poručio je Vučić.

On je, u izjavi novinarima, rekao da, kada čuje reči albanskih zvaničnika na Kosovu, koji govore Srbima i o srpskoj nesreći i kada se vidi šta čine iz dana u dan ne bi li bilo Srba sve manje na svojim >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ognjištima - ima strah i brigu.

„Danas je Srbija snažnija nego 2004, te nije lako da izvedu na tako brutalan način kao tada, da donose neke druge odluke makar i manje teške od onih koju su doneli 2008. kada su, uz pomoć međunarodne zajednice, samoproglasili nezavisnost", ukazao je Vučić.

Moramo, kaže, da budemo strpljivi, trpeljivi, te da od silnog junačenja i udaranja u prsa nema ništa, već da budemo čvrsti i odlučni.

Ako mislite da je bilo jednostavno nešto reći juče u Sarajevu domaćinu, evropskom komesaru i Albancima, nije to prijatno, ni uvek lako i jednostavo, ali to je naša obaveza i time uspevamo da obezbedimo sigurnost za Srbe na Kosovu i Metohiji", rekao je Vučić dodajući da se Srbi na Kosovu i Metohiji ne osećaju sigurnim, ali ne i mnogo nesigurnijim.

Prema njegovim rečima Srbi su spremni da ostanu na svojim ognjištima zajedno sa porodicama, zbog čega je mnogo ponosan.

Ako se pogledaju Klokot, Pasjane i druga mesta Srbi imaju više dece nego ikada, i tu su pretekli Albance iz susednih sela i opština po natalitetu.

„Srbi na Kosovu i Metohiji su izdržali mnogo teških stvari. Trudićemo se da im garantujemo veću bezbednost, iako su nam kapaciteti ograničeni. Ova vlada ne može da se optužuje za smanjenje bezbednosti, kao ranije koja je zbog kohabitacije nije delovala u cilju zaštite srpskog stanovništva", rekao je Vučić.

On je izrazio nadu da će kosovski Albanci zaboraviti na tu „svoju veliku silu", podsećajući da su neki rekli da će podneti ostavke u vezi formiranja vojske, a sada im je u grlu stalo zato što im „ne ide".

Parastos stradalima u Kosovskoj Mitrovici

Parastosom i polaganjem venaca i cveća stradalim, danas je u Kosovskoj Mitrovici obeleženo 13 godina od martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji i upućena jasna poruka da su Srbi rešeni da ostanu na Kosovu.

Članovi porodica ubijenih u Mitrovici i njihova rodbina, predstavnici vladine Kancelarije za KiM i lokalne samouprave prisustvovali su parastosu koji je služen stradalima na Kosovu i Metohiji ispred "Spomenika istine" u blizni glavnog Ibarskog mosta.

Pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Ljubomir Marić poručio je da je srpski narod rešen da opstane na Kosovu i Metohiji i pored želje nekih da im to pravo ospore.

Porodice stradalih: Tuga i ponos

Tokom martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji ubijeno je osmoro Srba, a članovi njihovih porodica 13 godina posle zločina kažu da su tužni, ponosni i rešeni da ostanu na Kosovu i Metohiji.

Pre 13 godina u Kosovskoj Mitrovici u martovskom nasilju ubijeni su na ulici Borivoje Spasojević i u svom stanu Jana Tučev.

Eleonora Tučev Nedić ćerka stradale Jane kaže da je na današnji dan pre trinaest godina doživela nenadoknadiv gubitak jer je ubijena njena majka. Ćerki je dala ime po stradaloj majci.

"To je jako veliki gubitak jer majka je majka… svako ima svoju bolnu tačku ja sam svoju bolnu tačku malo zalečila jer ovo je njena unuka po njoj je dobila i ime tako da uz nju nalazim lek", rekla je Tučev Nedić.

 U Kolašinskoj ulici ispred zgrade hicem iz vatrenog oružja smrtno je pogođen Borivoje Spasojević čiji sin Dragan trinaest godina posle držeći u naručju svoju ćerkicu ističe da su mu osećanja nakon svega pomešana.

"Tuga i ponos. Tuga što ona (njegova ćerkica) nije upoznala dedu, što se 13 godina okupljamo i 13 godina niko nije kažnjen za organizovanje, a kamoli za činjenje. A ponos - tu smo, nećemo nigde da idemo tako da život ne može da stane niti Srbi mogu da odu negde niti da nestanu", poručio je Spasojević.

Među Srbima koji su ubijeni u martovskom nasilju na KiM 2004. godine bili su i Dragan Nedeljković, Dobrivoje Stolić i njegov sin Borko, Boban Perić, Zlatibor Trajković i Nenad Vesić.

"Bilo je teških vremena, nije bilo lako. Danas smo složniji nego ikada, imamo otvorenu podršku države Srbije, Vlade Republike Srbije, da se nikada više neće dogoditi pogromi, oluje i ostali zločini”, rekao je Marić.

On je naveo da se danas na srpski narod više ne ide ruljom i batinama, već rezolucijama i paragrafima, što je, kako je ocenio, surova i tužna slika svakodnevice našeg naroda i pokušaj potpunog obespravljivanja i ekonomskog uništenja.

"Svakako, mi moramo da se sećamo Borivoja Spasojevića, Zlatibora Trajkovića, Janu Tučev, Dragana Nedeljkovića i ostalih naših stradalnika, jer njihova imena su opomena da bi neko možda ponovo pokušao da promeni stvarnost, a to su isti oni koji su planirali i realizovali pogrom 17. marta 2004. godine", rekao je Marić.

Predsednik privremenog opštinskog organa u Kosovskoj Mitrovici Aleksandar Spirić naglasio je da Srbi traže istinu i da ono što se dogodilo pre 13 godina nikako ne zaboravljaju.

"Martovski pogrom ne želimo da se nigde u svetu dogodi i ponovi. 17. mart 2004. godine nas obavezuje da budemo jedinstveni i složni i u danima koji dolaze, jer se plašimo da je ovaj datum i dalje svakoga dana samo na drugačiji način”, rekao je Spirić.

"Moramo biti istrajni i ostati na putu, čuvati svoja ognjišta i biti svoji na svome. Jako je bitno da je država Srbija prisutna i da pomaže svome narodu i siguran sam da bez te podrške i čvrste veze nama nema budućnosti", kazao je on.

Danas se navršilo 13 godina od martovskog nasilja nad Srbima na Kosovu i Metohiji kada su Albanci proterali nešto više od četiri hiljada Srba iz svojih kuća i zapalili preko trideset verskih objekata.

U talasu nasilja na KIM tada je ubijeno 19 osoba, od kojih osam Srba, dok je 11 Albanaca stradalo u obračunu s pripadnicima međunarodnih snaga bezbednosti.

Tokom martovskih nereda na Kosovu i Metohiji proterano je 4.012 Srba, a većina njih se do danas nije vratila u svoje domove.

Povređeno je najmanje 170 Srba, kao i desetine pripadnika međunarodnih snaga koji su se sukobili s lokalnim Albancima štiteći Srbe i njihovu imovinu.

Porušeno je oko 800 srpskih kuća i zapaljeno 35 verskih objekata, uključujući 18 spomenika kulture, među kojima i crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.

Prema podacima Eparhije raško-prizrenske SPC, iz aprila 2004, ukupan broj uništenih crkvenih zgrada je bio blizu 100.

Prvi čas - da se ne zaboravi 17. mart

Prvi čas u svim školama u Srbiji posvećen je danas pogromu Srba na Kosmetu.

U osnovnoj školi "Petar Petrović Njegoš času istorije učenika osmog razreda prisustvovali su ministri prosvete i rada Mladen Šarčević i Aleksandar Vulin.

"Povod za pogrom Srba na KiM pre 13 godina bila je strašna laž, da se Srbi naterali četiri albanska dečaka naterali da skoče u Ibar", rekao je Vulin učenicima.

Uzrok je, kako je rekao, bila potreba da Srba na KiM više nema, ali kada je ispričana takva strašna laž, proterano je više od 4.000 Srba, uništeno njihovih 800 domova i 35 verskih objekata.

Vulin je rekao da je teško vratiti se negde gde postoji tolika mržnja prema Srbima, gde su im srušile kuće i crkve, dodajući da je u Peći ostalo samo 12 Srba.

On je pozvao svu decu da bar jednom posete KiM, da vide crkve i manastire koje su gradili njihovi preci, ali i upoznaju svoje vršnjake, vide u kakvim uslovima žive i uče.

"Deco nemojte nikada nikoga da mrzite i volite svoju zemlju", poručio je Vulin.

Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je da se Srbi koji žive na severu KiM vezani za Srbiju, ali da su oni koji žive u enklavama, recimo u Gori, žive i učešće u veoma teškim uslovima, da su škole adaptirane kuće, kontejneri...

Đurić: 17 mart. crnim slovima upisan u istoriju srpskog naroda

Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić izjavio je danas da su i za vreme martovskog pogroma Srba pre 13 godina i sada stvari na KiM slične, da se i tada i sada lažnim povodima i izmišljotinama vrši pritisak i napadaju Srbi.

Đurić je rekao da je to postkonfliktno područje na kojem se najmanje ljudi vratilo na svoja ognjišta, čak manje i od Ruande.

Tači: Sramota me je

Kosovski predsednik Hašim Tači tvrdi da  ga je sramota zbog događaja iz marta 2004, da su ti događaji bili nepotrebni i da su osramotili Kosovo.

"Tada, 2004. godine, se desilo ono što je najmanje trebalo da se desi Kosovu. Desilo se nešto što je dovelo do toga da se Kosovo osramoti. Desilo se ugrožavanje crkava, paljenje nekoliko njih, spaljeno je nekoliko kuća. Za to je, mene lično, ako me pitate, i tada i danas sramota zbog tih akcija".

Tači je u razgovoru sa predstavnicima srpskih medija u četvrtak u Čaglavici, istakao da su martovsko nasilje tada sproveli pojedinci i da će biti kažnjeni.

"Ko god je to počinio biće kažnjen. Nije u tradiciji Albanaca da ugroze kulturno-istorijske spomenike, da ugroze imovinu, da popale kuće, da ugroze decu, žene i starije osobe. Uvek će takva dela biti kažnjiva. Stvarno ne želim da se ikada više u ovo ponovi", kazao je Tači, prenela je RTK.

Obećao je da će, kako je rekao, institucije raditi na tome da se takvo nasilje više nikada ne desi.

U Dnevniku RTS, Đurić je kazao da je 17 mart. crnim slovima upisan u istoriju srpskog naroda kao jedan od datuma kada su zatirani srpsko ime, svetinje i narod.

On je rekao da iz pijeteta prema žrtvama ne želi da komentariše izjave poput Tačijeve da ga je sramota zbog tih događaja, i podvukao da su upravo Tači i njemu slični odgovorni za ta dešavanja i za reke Srba proteranih iz južne srpske pokrajine.

"I tada i sada stvari su slične, pogrom je izveden pod lažnim izmišljenim izgovorom, a i ovih dana vidimo lažne povode da se vrši pritisak i napadaju Srbi na KiM" upozorio je Đurić.

Kako je ocenio politička klima, nažalost, kada je reč o kosovskim Albancima suštinski se nije promenila.

Đurić je dodao da kao najveći neuspeh međunarodne zajednice ali i privremenih institucija na KiM to što na ulicama Prištine, Peći, Đakovice i Obilića nema desetina Srba koji su proterani.

Kosovo i Metohija je postkonfliktno područje gde je najmanje ljudi vraćeno na svoja ognjišta sa najmanjom stopom povratka, manje čak nego što je to u Ruandi, ocenio je Đurić.

On je, odgovarajući na pitanja u vezi sa otimanjem imovine, reakcijom međunarodne zajednice na to i druga ponašanja Prištine istakao da je premijer Aleksandar Vučić juče u Sarajevu na jasan i direktan način rekao šta se dešava i u vezi vojske Kosova, otimanje imovine, hapšenja zbog izbornih plakata...

Međutim dodao je za neke stvari, kao što je vojska Kosova, u najvišim forumima međunarodne zajednice Priština nema podršku na onaj način na koji je to bilo slučaj u ranijem periodu.

Kako je rekao i u drugim stvarima, kao što je i pitanje otimanja imovine Srbije, stav EU, kakvim često nismo bili najzadovoljniji, različiti od stava Prištine i drugačiji od potpunog ćutanja kakvo smo mogli da vidimo ranije.

"Zato smatram da Srbija treba da nastavi sa intenzivnom diplomatskom aktivnošću" rekao je Đurić koji je istakao da ćemo umeti da zaštitimo svoju imovinu.

Direktor Kancelarije za KiM je dodao, podovom izjava Tačija da ta imovina pripada Prištini da Tači nije ni merodavan, niti ovlašćen da odlučuje šta je čije, ali isto tako i da vidi probleme i za investitore i za sve ljude koji na KiM žive od tog pokušaja da se ospori ono što je nesporno vlasništvo Srbije.

Mi ćemo sasvim sigurno baš kao što smo uspešno slučaju Trepče i u slučaju Brezovice poništili takve akte i sprečili da Priština prisvoji ono što je naše, zajedno sa našim narodom na KiM energično braniti, poručio je Đurić.

Komentarišući hapšenje gradonačelnika Raniluga Đurić je rekao da je očigledno da se u Prištini neko "ozbiljno unervozio" i zbog izbora za predsednika Srbije ali i rezultata izbora jer, dodao je, jasno je da će Aleksandar Vučić na KiM, gde je oko 106.00 birača, osvojiti više od 70 odsto glasova.

Kako je rekao, RIK će o svemu što je vezano za glasanje na KiM doneti odluku uz procenu situacije i da će se učiniti sve da ljudi glasaju na 90 biračkih mesta u južnoj srpskoj pokrajini.

"Nismo mogli da verujemo da pet godina posle dolaska trupa UN i garancija za bezbednost, pred očima sveta se desilo nešto što se nije dešavalo vekovima pre toga, ubijaju se i proteruju Srbi, pale kuće", naglasio je Šarčević.

Oko toga niko u svetu glas nije podigao, rekao je on i dodao da deca u Srbiji moraju da znaju šta se tada desilo i da 17. mart. ne sme da se zaboravi.

Učenike iz OŠ Petar Petrović Njegoš zanimalo je u kakvim uslovima žive Srbi sa KiM, koliko ih je ostalo u južnoj pokrajini, da li su obnovljene svetinje, kako se deca školuju...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.