Izvor: B92, 18.Mar.2015, 15:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbi na Kosovu traže jaku ZSO
Predstavnici 10 opština sa srpskom većinom na Kosovu najavili su jedinstveno političko delovanje na zaštiti prava Srba kroz "snažnu Zajednicu srpskih opština".
"Srpska zajednica donosi odluku o jedinstvenom političkom delovanju, zaštiti prava i ostvarivanju interesa srpskog naroda kroz formiranje snažne Zajednice srpskih opština i traži da zajedničkom sastanku skupština opština bude dostavljen na rasmatranje usaglašeni nacrt statuta ZSO", navodi se u zaključcima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sa sednice održane u Domu kulture u Gračanici.
Tom sastanku prisustvovao je i direktor Kancelarije za KiM Vlade Srbije Marko Đurić.
Formiranje ZSO predviđeno je Briselskim sporazumom Beograda i Prištine iz aprila 2013. godine. Međutim, dve strane se spore oko ovlašćenja koja će imati ta zajednica.
Srbi su takođe zatražili i poštovanje ustavnih i zakonskih odredbi vezanih za zastupljenost Srba u institucijama i javnim preduzećima na svim nivoima na Kosovu, kao i za predstavljanje Srba u opštinama u kojima nisu većina stanovnika.
Oni su saopštili da "inistiraju na principu da je njihovo predstavljanje u institucijama na svim nivoima i odabir srpskih kadrova isključiva nadležnost izabranih srpskih političkih predstavnika".
"Zahtevamo punu zaštitu imovine i prava Srpske pravoslavne crkve. Tražimo da donošenje novih zakonskih predloga o pitanjima od značaja za srpsku zajednicu bude isključivo uz saglasnost izabranih srpskih političkih predstavnika", navodi se u zaključcima dostavljenim medijima.
Dodaje se da prioritet u radu svih srpskih predstavnika u političkim institucijama na Kosovu treba da bude stvaranje sveobuhvatnih uslova za povratak proteranih, kao i rasvetljavanje sudbine kidnapovanih i nestalih i procesuiranje odgovornih za zločine počinjene od 1998. godine.
Takođe, srpska zajednica traži zaustavljanje privatizacije državne, društvene i zadružne imovine i ispitivanje zloupotreba u dosadašnjem procesu privatizacije na Kosovu.
"Potrebno je sprovođenje popisa u opštinama sa srpskom većinom kao preduslov za obezbeđivanje realnih budžeta lokalnih samouprava. Tražimo adekvatnu zastupljenost Srba u pravosudnom sistemu, imenovanje notara, sudija, tužilaca i administrativnih radnika u pravosuđu, priznavanje licenci Advokatske komore Srbije i zahtevamo hitno oslobađanje političkih zatvorenika i obustavljanje politički motivisanih postupaka", saopšteno je.
Predstavnici srpskih opština zatražili su i "istinsku zaštitu srpskog jezika, identiteta, kulture, kulturnog nasleđa i prava na informisanje", te unapređivanje regulative u tim oblastima.
Srbi na Kosovu zamrzli su svoj status u kosovskim institucijama nakon što je iz Vlade Kosova smenjen Aleksandar Jablanović posle izjave u kojoj je divljacima nazvao Albance koju su Srbe povratnike u Đakovicu gađali kamenjem 6. januara.
Srbi još traže i ispunjenje obećanja koju su im dali koalicioni partneri iz Vlade Kosova - zaustavljanje privatizacije u srpskim sredinama i osnivanje još dve opštine.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Srbi na Kosovu traže jaku Zajednicu opština
Izvor: Akter, 18.Mar.2015
Predstavnici 10 opština sa srpskom većinom na Kosovu najavili su jedinstveno političko delovanje na zaštiti prava svoje zajednice kroz "snažnu Zajednicu srpskih opština".."Srpska zajednica donosi odluku o jedinstvenom političkom delovanju,..zaštiti prava i ostvarivanju interesa srpskog naroda...











