MKG: Oprez moguće eskalacija sukoba

Izvor: B92, 21.Okt.2011, 11:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MKG: Oprez moguće eskalacija sukoba

Berlin -- Međunarodna krizna grupa pozvala Brisel da ne podržava nasilne akcije u rešavanju problema na Kosovu, a Beograd da bude konkretniji u planovima.

Istovremeno, ta grupa upozorava i da konfrontacija na severu Kosova može da eskalira u svakom trenutku.

Kako prenosi nemački radio Dojče vele, MKG očekuje od Brisela da se ne upušta u strategiju nasilnog rešavanja problema, dok od Beograda očekuje da jasno kaže šta tačno radi i koju politiku zastupa kada je sever >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Kosova u pitanju.

Direktor programa za Balkan MKG Marko Prelec rekao je da očekuje nastavak pregovora Beograda i Prištine u novembru, ali smatra da eventualni novi dogovori neće imati odjeka na situaciju na terenu.

On je predložio pokretanje novog dijaloga, u kome će pored predstavnika Beograda i Prištine učestvovati i predstavnici severa Kosova, a u okviru kojeg će se tražiti odgovori koji bi odredili dalji život ljudi na tom području.

Prelec rekao je da je pitanja prelaza na severu Kosova i barikada neophodno rešiti dogovorom i mirnim putem.

"Počela je borba živaca i takmičenje u strpljenju. Kfor može da uklanja barikade, a lokalni Srbi da grade nove. Najbitnije je da ta borba ostane mirna, da ne dođe do tragične eskalacije, do koje bi moglo prilično lako doći", upozorio je Prelec.

On je naglasio da je dogovor neophodan i u rešavanju pitanja uprave na severu Kosova i odnosa severa Kosova sa Prištinom sa jedne i sa Beogradom sa druge strane.

U MKG smatraju da je ova akcija i započela kako bi pokrenula dijalog oko tih pitanja sa mrtve tačke, naveo je nemački radio.

Odgovornost da ne dođe do eskalacije imaju obe strane, rekao je Prelec, dodajući da je "tragična" vest o incidentu kod Peći, gde je Albanac ubio jednog i ranio dvojicu Srba.

"Kada napetost raste između Srba i međunarodne zajednice, a Kosovo vidi da je međunarodna zajednica stala u odbranu teritorijalnog integriteta Kosova i vidi da se Srbi tome opiru, tada raste i tenzija u enklavama na jugu. Ima puno tačaka gde može doći do krvoprolića", ocenio je Prelec.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

MKG: Moguća eskalacija sukoba na Kosovu

Izvor: Vesti-online.com, 21.Okt.2011

Međunarodna krizna grupa pozvala Brisel da ne podržava nasilne akcije u rešavanju problema na Kosovu, a Beograd da bude konkretniji u planovima. Istovremeno, ta grupa upozorava i da konfrontacija na severu Kosova može da eskalira u svakom trenutku...Kako prenosi nemački radio Dojče vele, MKG očekuje...

Nastavak na Vesti-online.com...

Međunarodna krizna grupa pozvala na uzdržanost od nasilja na Kosovu

Izvor: Nezavisne Novine, 21.Okt.2011

BERLIN - Međunarodna krizna grupa (MKG) pozvala je Brisel da ne podržava nasilne akcije u rješavanju problema na Kosovu, a Beograd da bude konkretniji u planovima, upozoravajući da konfrontacija na sjeveru Kosova može da eskalira u svakom trenutku.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.