Dačić: Neko je ovo morao da uradi

Izvor: B92, 26.Apr.2013, 12:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Neko je ovo morao da uradi

Beograd -- Sednicu Skupštine o sporazumu sa Prištinom otvorio premijer Dačić govorom, koji je često prekidan dovicima, ali i aplauzima.

Dačić je raspravu otvorio govoreći o zadatim okvirima u kojima su se pregovori sa Prištinom odvijali.

"Ovo su svakako bili najteži politički pregovori o KiM, jer su bili prvi pregovori koji su vođeni posle jednostranog prglašenja nezavisnosti Kosova, kao i posle činjenice da je jedan značajan broj zemalja priznao tako jednostrano >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i nelegalno proglašenu nezavisnost", kazao je premijer.

Takođe, nastavio je on, zadati okviri su bili da je rezolucijom Generalne Skupštine UN posredovanje prebačeno na EU, a Srbija je bila, podsetimo i jedan od predlagača te rezolucije.

Već na početku izlaganja premijera su poslanici DSS počeli da prekidaju dobacivanjem, na šta je predsednik Skupštine Nebojša Stefanović izrekao opomenu.

"Ako imajte nešto da kažete uzmite mikrofon....Ja sam predsednik Vlade i govorim u ime nje. Želim da obrazložim okvire u kojima sam se kretao, a oni su i da je Savet EU utvrdio pre dve godine da je Kosovo ključni politički kriteijum za dalje EU integracije. Okvir je bio i da je Nemačka ubacila paralelne institucije kao jedan od uslova za njen pristanak za evropske integracije Srbije", rekao je Dačić.

On je podsetio na brojne propuštene prilike poput Dejtona, 5. oktobra, dodajući da je sada prilika da probamo da na drugačji načim branimo naše interese, a ne da slavimo naše poraze, kao što ih slavimo već više vekova.

"Pre 32 godine, predsedništvo SFRJ uvelo je vanredno stanje na KiM. Tada sam imao 15 godina i od tada smo gotovo svo vreme živeli u vanrednim stanjima, ratovali smo, imali sankcije i mučili se, imali smo i bombardovanje, gubili smo i bitke i teritorije, sami sebe pljačkali...", kazao je Dačić, koji je ponovo bio prekinut, ali ovaj put glasnim aplauzom.

Na takvu reakciju on je rekao da se nada da će poslanici tako glasno "braniti Kosovo i napolju", a ne kao što su ga do sada branili po salonima, paljenjem džamija i ambasada. Na upadice poslanika DSS, Dačić je rekao da je Kosovo postalo nezavisno upravo za vreme njihove vlade.

"Ovo je pitanje biti ili ne biti, ali ne samo za sever Kosova, već za čitavu Srbiju, biramo da li ćemo Srbiju sutra imati u narodnim kuhinjama i ugušenu u suzama, ili jaku i prosperitetnu", rekao je Dačić.

On je poslaničkoj grupi DSS poručio da su u ogomnoj manjini i da ta činjenica ne znači i da su u pravu, već da treba da poštjuju mišljenje većine da rade i interesu Srbije.

"To što neko neće da laže o Kosovu ne znači da ga manje voli od vas. Ratovali smo, zemlja se mučila pod sankcijama, gubili smo bitke i teritorije, sami sebe pljačkali tokom tranzicije i samo ako budemo imali hrabrosti i sami sebe ne budemo lagali, imali viziju, naša generacija će uspeti da od Srbije napravi prosperitetnu Srbiju", rekao je Dačić i dodao da je o to bio razlog zašto se pregovaralo sa Prištinom i podvukao da je to rađeno zato da bi se stavila tačku na prošlost, bedu i poraze.

"Neko je to morao da uradi, da ni iz čega dobijemo ništa. Znamo da je premalo, znamo da nemamo Kosovo već dugo vremena, imamo na jednom malom delu, i naravno da smo ih sačuvali", istakao je Dačić.

Prema njegovim rečima, bivše vlasti iz godine u godinu gradili su suverenitet Kosova ništa ne radeći na terenu i samo pričajući da je Kosovo Srbija.

"Koliko ste institucija zatekli, a koliko ih imamo danas, pričali ste da je Kosvo Srbija, ništa ne radeći na terenu. Do pre neki dan su te vaše institucije zvali paralelnim, tražili da ih ukinemo, mogli smo sve to da ignorišemo, da postanemo evropska Severna Koreja, da topove usmerimo ka Kosovu, i šta bi onda bilo, pobedili bismo sa vama na čelu?“, zapitao je Dačić poslanike DSS.

On je dodao da bi se desilo to, ili ono što bi se dogodilo sa Republikom Srpskom da nije bilo Dejtonskog sporazuma.

"Sve su to bile naše svete srpske zemje, neka se neko seti izbeglica, kolona, stradalih civila, a sada su Gotovina i Markač na slobodi, a gde smo mi? Nepravdu nismo mogli da dozvolimo, nepravdu u kojoj niko ne bi odgovarao, u kojoj bi Kosovo bilo priznato i nastavljalo ka Evropi, a mi ponovo eskomunicirani, zaboravljeni i skrajnuti u Evropi", zaključio je Dačić.

Premijer je i ovoga puta ukazao da Srbiji treba život, a ne žrtve.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Beograd priznao nezavisno Kosovo

Izvor: Vesti-online.com, 26.Apr.2013

Sporazumom u Briselu, Srbija je priznala nezavisnost Kosova, što će najbolje pokazati implementacija, kaže u razgovoru za "Vesti" lider Srpskog pokreta otpora Momčilo Trajković, koji nadu vidi u inicijativi Srba sa severa Kosova za ujedinjenje i stvaranje Skupštine AP KiM...Smatrate da je u Briselu...

Nastavak na Vesti-online.com...

Dačić: Neko je ovo morao da uradi

Izvor: medio.rs, 26.Apr.2013

Beograd -- Sednicu Skupštine o sporazumu s Prištinom otvorio premijer Dačić govorom, koji je često prekidan povicima, ali i aplauzima.

Nastavak na medio.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.