Da se plati kompenzacija Romima na Kosovu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Apr.2016, 13:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Da se plati kompenzacija Romima na Kosovu"

Savetodavni panel UNMIK-a za ljudska prava saopštio je danas da bi Ujedinjene nacije trebalo da ponude finansijsku kompenzaciju romskoj zajednici na Kosovu zbog posledica po njihovo zdravlje od toga što su nakon sukoba 1999. godine preseljeni na lokacije zatrovane olovom.

Panel je "naložio javno izvinjenje, kompenzaciju za materijalnu i moralnu štetu, kao i obećanje da će tela UN-a ubuduće ne samo primenjivati međunarodne norme na području ljudskih prava, već će ih se >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i sami držati", navodi se u saopštenju advokata Dajen Post, a prenela je agencija AP.

Tužbu protiv UNMIK-a je uložilo 138 pripadnika romske, aškalijske i egipatske manjine, koji su živeli u pet kampova za interno raseljene osobe, pod upravom UNMIK-a, na području Severne Mitrovice.

Tokom konflikta 1999. godine, mnogi Romi koji su ranije živeli u naselju Romska mahala u južnoj Mitrovici su izbegli u severni deo Mitrovice kao rezultat međuetničkog naselja i uništenja njihovih domova.

Oko 600 Roma je bilo smešteno u kampove za interno raseljene osobe u mestima Žitkovac, Česmin Lug, Kablare, Leposavić i Osterode, u blizini topionice Trepča i lokacija na kojima se pohranjivao otpadni materijal iz topionice.

Svi podnosioci tužbe tvrde da su otrovani olovom i da su kasnije zbog zagađenja tla usled blizine topionice Trepča, kao i zbog loše higijene i uslova života u kampu imali zdravstvene probleme. Oni su tvrdili da je UNMIK prekršio njihova ljudska prava time što ih je smestio u kampove na područjima za koje se znalo da su zagađeni.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Povezane vesti

"UN da plati kompenzaciju Romima na Kosovu koji su preseljeni na zatrovane lokacije"

Izvor: Blic, 08.Apr.2016

Savetodavni panel UNMIK-a za ljudska prava saopštio je danas da bi Ujedinjene nacije trebalo da ponude finansijsku kompenzaciju romskoj zajednici na Kosovu zbog posledica po njihovo zdravlje od toga što su nakon sukoba 1999. godine preseljeni na lokacije zatrovane olovom...Panel je "naložio javno...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.