Cilj pogroma na KiM 2004. etničko čišćenje

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Mar.2016, 11:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Cilj pogroma na KiM 2004. etničko čišćenje"

Martovski pogrom 2004. trebalo je da bude poslednja etapa u realizaciji albanskog velikodržavnog programa apsolutne etničke dominacije, a cilj organizatora i inspiratora martovskog pogroma bio je potpuno etničko čišćenje, izjavio je danas direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.

"To je sprečeno zakasnelom, ali odlučnom reakcijom međunarodnih snaga, kao i herojskom rešenošću samih Srba da se >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << odbrane", naveo je Đurić u autorskom tekstu za Politiku i dodao da nema dilemu da su kapacitet za organizovanje i izvođenje jedne tako složene operacije mogle imati samo političke i bezbednosne strukture proistekle iz terorističke OVK.

Đurić ističe da do danas te strukture na KiM nisu odgovarale ni za jedan jedini zločin počinjen nad Srbima tokom ratnih sukoba i nakon dolaska međunarodnih snaga.

"Argumentima se ne može braniti teza da je masovni napad na Srbe, njihovu imovinu i svetinje spontani događaj iniciran revoltom zbog utapanja dvoje albanske dece u selu Čabra u opštini Zubin Potok, za šta je krivica neosnovano pripisana Srbima", naveo je Đurić.

Dodao je i da čak i da međunarodni zvaničnici nisu nedvosmisleno potvrdili da je pogrom bio dugo i brižljivo planiran, danas ne bi bilo dileme o prirodi tog događaja.

"Brzina kojom se rušilački talas podigao, njegova razorna snaga, pažljiv izbor meta i činjenica da su napadi bili jednovremeni i dobro organizovani, te da su linč predvodile grupe najradikalnijih Albanaca koje su prevožene autobusima iz Drenice i drugih krajeva Kosmeta, jasna su potvrda da iza svega stoji ozbiljna logistika i priprema", smatra Đurić.

Prema njegovom mišljenju, ni srpski ni albanski narod ne mogu da napreduju i ostvare svoje potencijale u senci pretnji nasiljem i u atmosferi mržnje i nepoverenja.

"Tu istorijsku stranicu moramo da zatvorimo i znaćemo da smo na dobrom putu onog trenutka kada zagovornici nasilja i šovinizma i u jednom i u drugom društvu budu počeli da nailaze na iskrenu i masovnu osudu", zaključio je Đurić.

U toku martovskih pogorma na Kosovu i Metohiji 2004. godina, ubijeno 19 osoba, proterano 4.012 Srba, porušeno 800 kuća i zapaljeno 35 verskih objekata.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Povezane vesti

GODIŠNJICA MARTOVSKOG POGROMA Đurić: Cilj je bio etničko čišćenje

Izvor: Blic, 17.Mar.2016

Martovski pogrom 2004. godine trebalo je da bude poslednja etapa u realizaciji albanskog velikodržavnog programa apsolutne etničke dominacije, a cilj organizatora i inspiratora martovskog pogroma bio je potpuno etničko čišćenje, izjavio je danas direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić...-...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.