Zašto ne treba koristiti sušače za ruke

Izvor: Mondo, 18.Apr.2016, 22:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto ne treba koristiti sušače za ruke

Da li vam je ikada palo na pamet da su sušači ruku u javnim toaletima zapravo raspršivači virusa?

Foto: YouTube screesnot

Pametan čovek je jednom rekao: "Možeš da sudiš o čistoći toaleta po tome u kakvom su stanju sušači za ruke".

Ali ako ih malo bolje pogledate, shvatićete da oni i nisu skroz higijenski čisti.

Studija o "širenju virusa" koja je objavljena ove godine u jednom >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << stručnom magazinu još više potpiruje vatru između proizvođača ove naprave i proizvođača toalet papira.

Istraživanje je obuhvatilo tri načina sušenja ruku: papirnim ubrusima, običnim sušačima za ruke i tzv. "jet" sušačima, (onim što baš jako "duvaju").

Rezultati su pokazali da ovi "Jet" sušači šire i do 1.300 puta više virusa nego kada obrišete ruke običnim ubrusom.

Kada se uporede "sporiji" sušač i "Jet", dolazi se do zaključka da "sporiji" širi 60 puta manje virusa.

Ustanovljeno je da "jet" sušač može da "lansira" virus i do tri metra u visinu, dok ovi ostali načini sušenja ruku mogu da dobace 75 centimetara (običan sušač) i 25 centimetara (ubrus).

Tokom istraživanja učesnici su zamoljeni da nose rukavice i peru ruke u suspenziji virusa. Potom su sušili ruke na jedan od ova tri spomenuta načina. Pogađate, ko se pokazao kao najlošiji?

Ono što treba uzeti ozbiljno u obzir, a čime se brani i proizvođač "jet" sušača je činjenica da bi korisnik njegovog proizvoda prvo valjda oprao ruke sapunom i vodom, a potom ih sušio.

"Takozvana papirna mafija želi da nas skine s trona i bavi se ovakvim nazovi istraživanjima poslednjih godina. Ko još uranja ruke u viruse i onda ih suši?", rekao je predstavnik za medije jedne od firmi koja se bavi proizvodnjom "jet" sušača.

Tako da vam ne preostaje ništa drugo nego da temeljno perete ruke, što i radite zar ne?

Nastavak na Mondo...



Povezane vesti

Izbegavajte ove sušače ruku, tu virusi lete i DO TRI METRA

Izvor: Blic, 19.Apr.2016, 19:39

Sušači ruku u javnim toaletima možda i nisu toliko čisti i higijenski koliko mi to mislimo, barem po navodima jednog istraživanja, koje je objavljeno u "Journal of Applied Microbiology"...Naučnici su proučavali koliko virusa ima u tri osnovna načina sušenja ruku u javnim toaletima: na ubrusima,...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.