Izvor: S media, 30.Sep.2011, 01:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Istraga na Jarinju trajala samo 15 minuta
U incidentima 27. septembra devet pripadnika Kfora zadobilo lakše povrede. – KPS tvrdi da je za istragu nadležan Euleks.
Ni tri dana posle akcije Kfora na Jarinju u kojoj je sedam Srba ranjeno bojevom municijom, a 112 zatražilo lekarsku pomoć zbog povreda zadobijenih gumenim mecima i od suzavca, predstavnici međunarodne vojne i civilne misije na Kosmetu, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << u koordinaciji sa kosovskom policijom ne mogu da se dogovore o zvaničnom početku istrage.
I dok zvanični Beograd traži nezavisnu istragu, koju bi sprovodio Unmik, još nisu sinhronizovane akcije na relaciji Euleks–Kfor–KPS.
Vlada Srbije: Hitna istraga UN o Jarinju
UNS: Kfor sprečava informisanje javnosti
Dačić: Ispoštovali ste Albance, morate i Srbe!
„Politika” nezvanično saznaje da su pripadnici Kfora 27. septembra koristili standardnu municiju NATO kalibra 5,56 mm, jer su pronađene čaure, a u okvirima pušaka koje je koristio Kfor viđeni su i bojevi meci. Kako tvrdi „Politikin” izvor „Kfor nije ometao istragu”, što je juče i saopšteno iz vojne komande, ali je istraga po neposrednom događaju obavljena „vrlo traljavo i na brzinu” u nekih 15 minuta, jer su vojnici Kfora brže-bolje bagerom počeli da ravnaju teren tu gde su i sproveli akciju, onim bagerom kojim su i blokirali alternativni putni pravac koji vodi ka centralnoj Srbiji.
Goran Bogdanović, ministar za Kosovo i Metohiju, za „Politiku” je kazao da je neophodno što pre krenuti sa detaljnom, temeljitom i nezavisnom istragom, kako bi se odbacile „laži da su Srbi pucali na Kfor”:
– Bilo bi prihvatljivo da Unmik sprovede istragu, izuzimajući predstavnike NATO-a jer bi oni subjektivno prišli izuzetno teškom problemu. Treba utvrditi pravu istinu, a ona je da je Kfor pucao na goloruk narod. Nezavisna istraga je neophodna kako bi se izbegle konfuzije kako je došlo do sukoba. Čak i Kfor izlazi sa različitim tumačenjem događaja na Jarinju i njihove akcije u kojoj suupotrebili neprimerenu silu. Odugovlače sa istragom, mada su najavili da će je sprovoditi zajedno sa Euleksom i kosovskom policijom kako bi se stvari razvodnile – zaključuje za naš list ministar Bogdanović.
Nepotpune odgovore na pitanje dokle se stiglo sa istragom i kako je NATO utvrdio da su Srbi prvi napali Kfor dobili smo od potpukovnika Frenka Martina, portparola komande Kfora u Prištini, koji je kazao da je „KPS odgovoran za obavljanje istrage, u saradnji sa Euleksom”:
„Kfor je treća linija odgovora”, kazao je za „Politiku” potpukovnik Martin odbacujući optužbe da je Kfor koristio nesrazmernu silu protiv nenaoružanih civila.
Takođe, rekao je da je Kfor u saopštenju koje je juče ujutru dostavljeno svim medijima razjasnio da „Kfor nije bio ni inicijator, a ni strana koja je eskalirala sukob”. Za „Politiku” je potvrđeno da je devet pripadnika Kfora povređeno 27. septembra, a portparol Martin je kazao da su zadobili lakše povrede, ne želeći da se izjašnjava čime su povrede izazvane.
Baki Keljani, portparol štaba KPS u Prištini, za „Politiku” nije imao odgovore na pitanja, već nas je brže-bolje uputio na misiju EU:
„Sve što je u vezi sa Jarinjem u nadležnosti je Euleksa”, bio je kratak Keljani.
Ništa rečitiji nisu bili ni u Euleksu, mada Evropska unija iz sve snage optužuje Srbe koji su po njima „inicijatori sukoba” a koji su prvi potegli oružje. Irina Gudeljević, portparol Euleksa u Prištini, samo je rekla: „Euleks će istražiti okolnosti dešavanja na Jarinju, a od tužioca Euleksa zavisi dalji tok istrage”.
(Politika)
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija





















