VIDEO: Japanci prave najbrži računar na svetu

Izvor: Radio 021, 06.Avg.2017, 21:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

VIDEO: Japanci prave najbrži računar na svetu

Japan pravi najbrži računar na svetu koji bi ovu zemlju trebalo da učini centrom istraživanja veštačke inteligencije.

Superračunar će moći da izvodi 130 hiljada biliona kalkulacija u sekundi i kada bude završen (u aprilu 2018. godine) AI Bridging Cloud Infrastructure (ABCI) biće najmoćniji računar na svetu i nadmašiće trenutnog kineskog šampiona Sunway TaihuLight.

ABCI neće imati ekran ni miš, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << ali će dosta ličiti na standardne kompjutere, osim što će biti dosta brži i veći. Naime, zauzimaće površinu od 1.000 kvadratnih metara.

"Trenutni superračunar je milion puta brži od običnih računara", objašnjava Satoši Sekiguči, generalni direktor Nacionalnog instituta naprednih industrijskih nauka i tehnologija u Japanu. On dodaje kako bi običnom računaru trebalo 3.000 godina da postigne ono što superračunar može da uradi u samo jednom danu.

Japanske kompanije će koristiti ABCI kako bi poboljšale robotiku, medicinske dijagnoze i automobile s automatskim upravljanjem, a najvažnija upotreba tiče se napretka u razvoju veštačke inteligencije.

Japansko ministarstvo ekonomije, trgovine i industrije uložiće 173 miliona dolara u ovaj projekat, jer, kako kažu, svesni su da će veštaćka inteligencija biti ključna za budućnost i konkurentnost industrije.



Autor: Klix.ba

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.