Izvor: RTS, 26.Avg.2011, 19:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Završeno deminiranje kod Paraćina
Završeno čišćenje terena u Paraćinu i Nišu, od mina zaostalih posle eksplozije u vojnom skladištu 2006. godine. Srpski i ruski demineri pronašli i bezbedno deminirali oko 2.700 mina.
Srpski i ruski demineri završili su čišćenje terena na lokacijama "Paraćin 3" i "Paraćin Jezero" od mina zaostalih posle eksplozije u vojnom skladištu, u oktobru 2006. godine. Svečanom završetku projekta prisustvovali su ministar unutrašnjiih poslova Ivica Dačić i ambasador >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Konuzin.
"U Srbiji ratovi su završeni, ali ima mnogo zaostalih, neeksplodiranih ubojnih sredstava od kojih su stradali građani, među njima i deca", rekao je Dačić, dodajući da se preostala ubojita sredstva najčešće pronalaze kada se obrađuju njive i da će trebati još mnogo vremena da se sva uklone.
Prema rečima ministra, od 2009. godine od mina je očišćeno 268 hektara u Paraćinu i Nišu, pronađeno je i uništeno 2.700 različitih ubojitih sredstava, od kojih na lokacijama "Paraćin 3" i "Paraćin Jezero" - 374 komada.
Dačić je najavio da će, zahvaljujući dobroj saradnji sa Ruskom Federacijom, humanitarno razminiranje terena biti nastavljeno i sledeće godine u martu, na čišćenju novih 66 hektara u trajanju od šest meseci.
Ministar je podsetio da izgradnja Srpsko-ruskog centra za humanitarno razminiranje i vanredne situacije u Nišu treba da bude završena naredne godine i najavio dolazak jednog protivpožarnog aviona iz Rusije, i jednog operativnog helikoptera koji će biti korišćeni u vanrednim situacijama.
Ruski ambasador Konuzin je naveo da će u zajedničkom Centru za vanredne situacije biti smeštena jedinica i oprema za brza dejstva u slučaju požara i poplava.
Čišćenje su obavili pripadnici Sektora MUP-a za vanredne situacije, srpskog Centra za razminiranje i Ministarstva za civilnu zaštitu, vanredne situacije i otklanjanje posledica elementarnih nepogoda Ruske Federacije, koji već treću godinu čiste teren na Karađorđevom brdu kod Paraćina.
Direktor Centra za razminiranje Petar Mihajlović je podsetio da je u eksploziji vojnog skladišta 19. oktobra 2006. godine u vazduh otišlo 1.300 tona eksplozivnih naprava.
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić





