Izvor: S media, 23.Apr.2011, 19:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Godišnjica Drugog srpskog ustanka (VIDEO)
Savremena Srbija opredeljena je da živi u miru i saradnji i prijateljskim odnosima sa susednim i drugim evropskim narodima i državama i da istrajno gradi i srpsku pravnu državu, rekao Ivica Dačić u Takovu, na svečanom obeležavanju 196 godina od Drugog srpskog ustanka.
Polaganjem venaca i cveća pred spomenik Drugom srpskom ustanku i njegovom vođi Milošu Obrenoviću, u Takovu je obeležena >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << 196. godišnica od početka borbe za oslobođenje od otomanske vlasti.
Venac je u ime Vlade Srbije položio zamenik premijera Ivica Dačić, koji je u govoru ukazao "na potrebu istorijskog pomirenja nekadašnih protivnika".
"Možda je upravo Takovo mesto sa kojeg iznova treba apelovati na mir, sa kojeg treba ponovo uputiti poruku izmirenja, saradnje i zajedničke izgradnje budućnosti", rekao je Dačić.
"Savremena Srbija u čije je stvaranje utkan i ovaj veliki događaj, opredeljena je da živi u miru, saradnji i prijateljskim odnosima sa susednim i drugim evropskim narodima i državama, kao i da istrajno gradi demokratsku, pravnu državu utemeljenu na poštovanju zakona, ličnih i građanskih prava i sloboda", rekao je Dačić.
Dačić je naglasio da Srbija poklanja punu pažnju očuvanju dostojanstvenog sećanja na učesnike i žrtve oruzanih sukoba u prošlosti, a posebno na one iz perioda Prvog i Drugog srpsklog ustanka, na kojima je zasnovana moderna srpska država.
Prema njegovim rečima, danas, bezmalo dva veka nakon Takovskog ustanka, naša sadašnjost je drugačija.
"Neopterćeni bremenitom prošlošću, mi sa optimizmom gledamo u budućnost, koja će Srbiji nesumnjivo doneti priključenje evropskoj porodici naroda, što je u prethodnim vekovima predstavljalo jednu od osnovnih težnji političke i intelektualne elite", zaključio je Dačić.
(Agencije)











