Izvor: RTS, 08.Okt.2013, 13:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dačić i Vučić o ekonomskim merama
Cela Vlada stoji iza danas predstavljenog paketa ekonomskih mera, poručuje premijer Ivica Dačić. Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić ističe da su ovo mere za spas Srbije. Premijer i potpredsednik napominju da je Vlada nastojala da napravi paket mera koji će najmanje pogoditi najsiromašnije građane.
Sprovođenje danas predstavljenih ekonomskih mera je nužno i u najboljem je interesu budućnosti >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Srbije, ocenili su premijer i prvi potpredsednik Vlade, Ivica Dačić i Aleksandar Vučić.
Premijer Srbije Ivica Dačić poručio je da čitava vlada stoji iza danas saopštenih finansijskih i ekonomskih mera.
"Ove mere imaju jasnu političku podršku, i u tom smislu je važno da sve što će biti urađeno bude shvaćeno kao želja i odlučnost vlade da se uhvati u koštac sa ovim problemom koji nijedna vlada do sada nije rešavala, isto kao i problem Kosova", rekao je Dačić na otvorenoj sednici vlade.
Prema njegovim rečima, Srbija je u takvoj situaciji da je gotovo potrošila svoju budućnost u ekonomskom smislu.
"Sudbinu države moramo da uzmemo u svoje ruke kako bismo imali budućnost za našu decu i državu... Ako u oblasti političkih tema i ekonomskoj oblasti vlada ne upravlja situacijom, situacija će upravljati vladom i zemljom i nastaće haos", upozorio je Dačić.
Kako je objasnio, vlada je nastojala da napravi mere koje će najmanje pogoditi najsiromašnije slojeve, ali i kod građana stvoriti osećaj pravednosti jer će teret najviše pasti na one koji najviše imaju.
Vučić: Mere za spas Srbije
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da su predložene ekonomske mere nužne za spas Srbije i njene ekonomije koji u suprotnom ne bi mogli da opstanu.
"Veoma je važno da podržimo ono što je izneo ministar Krstić. Lično sam saglasan sa svakom rečju koju je izgovorio ministar finansija. On to nije izveo politički vešto nego stručno. Sve to što je rekao važno je za spas srpske ekonomiije i opstanak srpske države i mi drugačije ne možemo da opstanemo", rekao je Vučić na otvorenoj sednici Vlade.
Očekuje da će predložene ekonomske mere podržati i Međunarodni monetarni fond (MMF) i istakao da su mere bile neophodne, "jer smo svi trošili mnogo više nego što smo zaradili".
Vučić je rekao da za razliku od Grčke i Argentine koji su u situaciji velikih dugova imale pomoć spolja, Srbija to ne bi imala ako bi nastavila da se ponaša neodgovorno.
"Ne bismo imali nikoga ako bismo nastavili da se ponašamo neodgovorno. Ogorčen sam na prethodne političare što ne znamo koliko ljudi radi u javnom sektoru, tek za koji dan ćemo znati šta to plaćamo i koliko plaćamo", rekao je on.
Prvi potpredsednik je naveo da će ova vlada svojim primerom da pokaže da se ponaša daleko ozbiljnije od prethodnika.
"Spas ekonomije je najvažniji za nas, a ovo su mere za spas. Kao što su mnoge zemlje prebrodile krizu možemo i mi i brže i bolje", istakao je Vučić.
On je rekao da se predložene ekonomske mere ne stavljaju na teret penzionera.
"Izbegli smo da na bilo koji način teret stavimo na penzionere. Oni neće platiti nijedan jedini dinar. Oni su svoje penzije zaslužili", rekao je Vučić.
Kako je dodao, ministar finansija je mislio da treba da se uzme i od penzija, kao i od plata nižih od 60.000 dinara, jer bi to dodatno osnažilo državu, ali da vlada to nije dozvolila.
Prvi potpredsednik Vlade pozvao je medije da podrže vladu u sprovođenju teških ekonomskih mera, jer je to, kako je naveo, dobro za Srbiju.






