Dačić: Vodiću vladu tako da me narod razume

Izvor: Blic, 14.Jul.2012, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Vodiću vladu tako da me narod razume

Mandatar nove vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je sinoć da će razgovori o strukturi vlade, odnosno rešenjima za određena ministarska mesta biti obavljeni u prvim danima naredne sedmice. Dačić je rekao da je nova vlada i prilika za novu šansu Srbije, da je reč o sudbinskim pitanjima kako će izgledati Srbija, da će je voditi na način da ga narod razume i da ne želi da radi taj posao kako bi bio upisan u istoriju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kao premijer, već da ostvari rezultate.

- O (kadrovskim) rešenjima je razgovarano ali još nije postignut konačan dogovor... praktično ostaje da završimo razgovore između Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije pošto je kod drugih stranaka sve to već definisano - rekao je Dačić.

On je za Televiziju "Pink" kazao i da nije razgovarao sa članicom Demokratske strane Milicom Delević o učešću u vladi i da ne zna da li će ona prihvati poziv lidera SNS Aleksandar Vučića da to uradi.

- Nemam naravno ništa protv toga da i ljudi iz drugih stranaka učestvuju u ovoj vladi ali ne kao predstavnici tih stranaka - rekao je Dačić.

On je ponovio da očekuje da će 23. jula biti nastavljena konstituitvna sednica Skupštine Srbije na kojoj će biti izbrani predsednik i potpredsednici parlamenta.

Dačić je naveo da nakon toga sledi sednica na kojoj će biti donete izmene Zakona o vladi i ministarstvima a potom i izbor nove vlade.

Korektan odnos prema autonomiji Vojvodine

Dačić je rekao da ne želi da "gubi vreme četiri godine vodeći prazne političke razgovore", već da želi rezultat i poručio da će imati veoma korektan odnos prema autonomiji Vojvodine. On je u emisiji "Reč na reč" RTS-a, odgovarajući na pitanja u vezi odluke Ustavnog suda o nadležnostima Vojvodine, istakao da vlasti u Vojvodini ne treba veštački da prave razmimoilaženje u odnosima sa vladom Srbije koja će tek biti izabrana.

Dačić je naveo da će kao premijer, a da je siguran i za druge članove koalicije, imati veoma korektan odnos prema autonomiji Vojvodine onako kako je definisana ustavom i zakonima.

- Ako imaju na nekoga da se žale, neka se žale na kadrovsku politiku svoje stranke i nemoj sada da od toga prave političke skandale i političke slučajeve - poručio je Dačić onima koji iznose teze da je odluka Ustavnog suda posledica nove vlasti.

On je kazao i da je siguran da je ta odluka doneta ranije, a sada saopštena. Prema njegovim rečima, ne može se prema odlukama Ustavnog suda odnositi kako kome odgovara.

- Ne želim da gubim vreme četiri godine vodeći prazne, isprazne političke razgovore. Želim rezultat i ono što mogu da obećam je da ću biti veoma angažovan, voditi jasnu politiku, imati odlučnost da to sprovodim i naravno da ću uvažavati stavove i interese naroda - zaključio je Dačić. (Tanjug)

"Na kraju mandata očekujem pozitivnu ocenu naroda"

Dačić je istakao da očekuje da će nova vlada na kraju mandata od naroda dobiti pozitivnu ocenu i da će to biti suštinska razlika u odnosu na prethodnu vladu.

- Do sada smo imali vlade u kojima se svako sa svakim dogovarao... Ovo je sada prilika da Srbija ima novu šansu, a da li ćemo je iskoristiti, to je na nama - rekao je Dačić gostujući na Radio-televiziji Srbije.

On je kazao da ne želi da dokazuje da će biti "jak premijer" tako što će imati većinu da izglasa svoje odluke i da neće potpisati nijednu odluku dok se pre toga ne raspravi da li je ona pravedna za narod.

- Treba da se uspostave zakoni koji će sprečiti finansijske i druge špekulacije. Novac, kapital i bogatstvo moraju da budu u funkciji društva, a ne pojedinca - ocenio je Dačić.

On je rekao da je SNS imala konkretne predloge kada je reč o podeli resora i da nisu previše pažnje posvetili broju poslanika u parlamentu.

Mandatar je istakao da će po povratku lidera SNS Aleksandra Vučića iz Vašingtona biti do kraja razrađena struktura buduće vlade - koliko će biti ministarstava, kako će se zvati i koje će nadležnost imati.

- Trudimo se da bude 15 ministarstava, ali ako bude neko više, biće to na zahtev određenih društvenih institucija, jer neke strukture, kao crkva ili sportski savezi, smatraju da bi neka ministarstva trebalo da ostanu i da bi ukidanje značilo negativan stav prema njima, rekao je Dačić za RTS.

"Ne zameram Tadiću na rukovanju"

Upitan da li je zamerio lideru Demokratske stranke Borisu Tadiću to što se rukovao s kosovskim premijerom Hašimom Tačijem na Kroacija samitu u Dubrovniku, Dačić je kratko rekao da nije. (Beta)

Prvo sa Ketrin Ešton

On je najavio i da će, ukoliko bude izabran za premijera, prvo u Briselu razgovarati sa visokom zvaničnicom Evropske unije Ketrin Ešton. Dačić je naveo i da visoki predstavnici nemačke, američke i admistracije EU, s kojima je razgovarao prethodnih dana, nisu imali primedbe na evropsku orijentaciju buduće vlade.

- Izuzetno su zadovoljni i tekstom potpisanog koalicinog sporazuma u kome je veoma jasno ocrtana evropska orijentacija Srbije, veoma je jasno podcrtan naš cilj da zelimo da do kraja godine ili najdalje do sredine sledeće godine Srbija dobije datum za otpočinjanje pregovora o članstvu u EU - rekao je Dačić.

On je, u tom kontekstu, naveo i da ne očekuje uslovljavanja u vezi Kosovom i Metohijom, podsetivši i da je predsednik Tomislav Nikolić izrazio spremnost da tehnički dijalog sa privremnim vlastima u Prištini podignemo na viši, politički nivo.

Na primedbe da su amerikanci skeptični prema njemu kao budućem premijeru, pre svega, zbog izjava oko Kosova i Metohije, Dačić je odgovorio da mu je u razgovoru pomoćnik američke državne sekretarke Filip Gordon jasno rekao da američka vlada poštuje volju građana Srbije i da će sarađivati sa svakom vladom koja je izabrana na ustavan način.

- I toliko o tome - rekao je mandatar.



"Tadić imenovao pet sudija"

Povodom osporavanja odluka Ustavnog suda Srbije vezanih za Statut Vojvodine, Dačić je rekao da se treba zapitati kakvu je kadrovsku politiku vodila do nedavno vladajuća Demokratska stranka, jer je većina sudija izabrana na njen predlog. Dačić je u emisiji "Reč na reč" Radiotelevizije Srbije naveo da je pet sudija Ustavnog suda imenovao predsednik Srbije i lider DS Boris Tadić 7. decembra 2007. godine, u vreme kad SPS i SNS nisu bile u vlasti.

Prema Dačićevim rečima, još pet sudija je izabrano u parlamentu 24. novembra 2007. godine sa liste koju je Tadić predložio, a ostalih pet na sednici Vrhovnog kasacionog suda.

- Nemoj sad od toga da prave skandale i političke slučajeve. Ne može se prema odlukama Ustavnog suda odnositi kako vam koja odgovara - izjavio je Dačić.

On je rekao da odluke Ustavnog suda treba poštovati, a da je drugo pitanje da li je pravo vreme kada su saopštene, "jer su donete ranije, a sada saopštene.

Dva viđenja stanja Srbije

Govoreći o prvim koracima buduće vlade u ekonomskoj sferi, Dačić je istakao da treba napraviti presek stanja u kome se nalazi Srbije a da se politika vlade neće svoditi "na stezanju kaiša građana".

- Postoje dva viđenja - jedno da je situacija katastrofalna u ekonomiji, a drugo da možda i nije tako loša kao što se u medijima i analitičkoj javnosti govori - rekao je on.

Dačić je naveo i da je zadatak da se u narednih mesec dana sačini jasan ekonomski plan u više sektora "koji bi podrazumevao zaustavljanje ekonomske krize i podsticanje privrednog rasta".

- Sigurno je da je prioritet da država ispunjava sve svoje obaveze da smanji deficit u budžetu a to znači da se plate, penzije i ostale obaveze redovno isplaćuju i da neće biti zamrzavanja plata i penzija - rekao je on.

Prema njegovim rečima, politika ove vlade nije dalje stezanje kaiša građana nego radikalna štednja kada je reč o birokratiji uz što više podsticanje privrednog razvoja i rasta.



O MMF-u

Komentarišući dogovore s Međunarodnim monetarnim fondom Dačić je

rekao da od njihove pomoći ne zavisi cela Srbija, ali da ne treba te

razgovore zapostaviti.

"Ne kažem da mi treba da zapostavimo razgovore s MMF-om, ali naš

osnovni cilj treba da bude u radikalnoj uštedi, smanjenju nepotrebnih

troškovi države i drugim stvarima", rekao je Dačić. (Beta)

Prioritet socijalni dijalog

Mandatar Ivica Dačić izjavio je danas da će nova vlada označiti kraj "divljeg i neoliberalnog kapitalizma" kome je trka za profitom bila najvažnija i da će njegov

prioritetni zadatak kao premijera biti socijalni dijalog.

"Ova vlada će označiti kraj jednog divljeg i neoliberalnog kapitalizma kome je trka za profitom bila najvažnija što znači da će moj prioritetan zadatak kao premijera biti socijalni dijalog, a glavni socijalni partneri sindikati i sve druge društvene grupacije

kojima je neophodna socijalna pravda", rekao je Dačić i dodao da će jedan od prioriteta biti da država ispunjava sve svoje obaveze - da se smanji deficiit u budžetu i da se plate, penzije i ostale nadležnosti redovno isplaćuju, ali i to da neće biti zamrzavanja plata i penzija. (Beta)

Zaštita za sve koji su obavljali važne državne funkcije

Mandatar za sastav Vlade izjavio je danas da je bivši predsednik Srbije, lider Demokratske stranke Boris Tadić, "odigrao i da igra" značajnu ulogu u političkom životu i da treba da ustanoviti principe "da oni koji su obavljali važne državne funkcije imaju apsolutno zaštitu".

- To se odnosi pre svih na one koji su bili na čelu organa koji su se borili protiv kriminala, korupcije i terorizma - rekao je Dačić.

On je kazao da je danas razgovarao sa Tadićem o tome da nema potrebe da se međusobno razmenjuju oštre reči.

- Apsolutno ne želim da kritikujem one sa kojima sam sarađivao i ne želim loše odnose.... i danas sam razgovarao sa Tadićem na tu temu da nema potrebe da se razmenjuju takve reči - kazao je Dačić.

On je reagovao na nedavno saopštenje DS, objasnivši da ne želi da kaže da niko nema pravo da kritikuje.

- Ako smo do juče bili zajedno a sad kažete da nema upeha ove vlada ukoliko je u njoj Dačić - da li sam uspešan samo ako sam u vladi sa DS ili mi želimo da gajimo jedne odnose koji ne moraju da budu odnosi međusobne zaljubljnosti nego odnosi korektnosti - rekao je Dačić.

- Želim sve najbolje i DS-u i Tadiću a u svakom slučaju politička situacija i rezultati izbora su takvi da se jednostavno politička scena u Srbiji promenila - kazao je Dačić.

On je naveo i da bi želeo da sve stranke, nezavisno od mesta na političkoj sceni, odnosno da li su u vlasti ili opoziciji, kritikuju jedni druge na osnovu onoga što se radi a ne samo na osnovu mesta na kome se neko nalazi. (Tanjug)

Povezane vesti: DSS kritikuje Dačića SSSS: Krkobabić ne treba da bude član vlade Vučić: Zvaničnici SAD potvrdili podršku Srbiji, problem otvorenog pitanja Kosova Gordon: Doneo sam podršku, a ne sugestije za izgled srpske vlade SPS i PUPS rešili nesporazume u koaliciji

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dačić: Vodiću vladu tako da me narod razume

Izvor: OkRadio.rs, 14.Jul.2012

Mandatar za sastav nove srpske vlade kaže da posao premijera ne želi da radi kako bi bio upisan u istoriju, već kako bi ostvario rezultate.Mandatar za sastav vlade Ivica Dačić kaže da je nova vlada i prilika za novu šansu Srbije i da je reč o sudbinskim pitanjima kako će izgledati Srbija. Dačić...

Nastavak na OkRadio.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.