Zlatna medalja za Melburn

Izvor: Politika, 16.Avg.2012, 21:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zlatna medalja za Melburn

Gradovi Australija i Kanada ubedljivo vode na listi najsigurnijih i najbogatijih, sa dobrom ekonomijom i infrastrukturom

Prvi na listi kao najbolji za život na celom svetu je Melburn, pokazuje novo istraživanje koje u vrh postavlja uglavnom australijske i kanadske gradove i koje na spisku od 140 tačaka na planeti Beograd smešta na 99. mesto.

Melburn je već drugi put zaredom na čelu liste koju posebno odeljenje za prikupljanje informacija kompanije „Ekonomist” >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << sastavlja na osnovu nekoliko kriterijuma: stabilnost, infrastruktura, ekonomija, zatim dostupnost zdravstvene zaštite, kvalitet obrazovanja, zaštita životne sredine, prostor za rekreaciju i brojnost kulturnih dešavanja.

Melburn ima odličnu ekonomiju i dobru infrastrukturu kao i mnoštvo prijatnih mesta za izlaske, saopštili su istraživači koji su Beč rangirali kao drugi, a Vankuver kao treći. U prvih deset su samo australijski i kanadski gradovi sa izuzetkom Beča i Helsinkija (8. mesto). London i Mančester su pali na listi u odnosu na prethodno istraživanje zbog prošlogodišnjih uličnih nemira, baš kao i bliskoistočni gradovi na čijim se trgovima odigravalo „arapsko proleće”.

Najbolje rangiran američki grad je Honolulu na Havajima koji je zauzeo 26. poziciju. Dok mesta u SAD prednjače u kulturnim dešavanjima, ona gube poene zbog zagađenosti i kriminala. Među azijskim konkurentima najbolje je prošla Osaka (12. mesto) dok ugled Šangaja stalno raste zbog sve većih investicija.

Na neslavnom kraju spiska su Lagos, Harare, Karači, Alžir, Teheran i Tripoli, dok je na samom začelju glavni grad Bangladeša – Daka.

Zaključak istraživača je da se godinama najbolje plasiraju mesta sa slabom gustinom naseljenosti i jakom ekonomijom. Gradovi koji su gubili na privlačnosti uglavnom su nova poprišta nemira, a dobar primer je prestonica Sirije Damask koji je sa 117. spao na 130. mesto.

J. S.

objavljeno: 16.08.2012.

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.