Izvor: Politika, 25.Dec.2012, 11:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Savić: Srbija ima najveću stopu inflacije u Evropi
BEOGRAD – Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije Nebojša Savić rekao je da se očekuje da Srbija ovu godinu završi sa inflacijom od 13 odsto i da će se verovatno tendencija rasta nastaviti i u prvom kvartalu naredne godine.
On je gostujući na RTS-u istakao da je Srbija zemlja sa najvećom stopom inflacije u Evropi i da je to najveći problem sa kojim moramo da se suočimo.
Savić je podsetio da je osnovna karakteristika kretanja naše inflacije skokovitost, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << odnosno imamo u jednoj godini rast od 15 odsto, pa onda nagli pad.
„U novembru se inflacija nalazila na nivou od 11,9 odsto, a očekujemo da će do kraj godine biti 13 odsto.Tendencija rasta će se verovatno nastaviti i u prvom kvartalu naredne godine”, naglasio je Savić.
Govoreći o kursu evra, on je naveo, da će na kratak rok kurs biti stabilan, a na srednji i dug rok sve će zavisiti od inflacije i izvoza.
„Moramo imati u vidu da se kurs evra prilagođava razlici inflacije između nas i Evrope, a drugi aspekt je rast izvoza. U narednoj godini presudbna stvar će biti ono šta će se desiti sa Fiatom i Železarom u Smederevu”, zaključio je Savić.
Tanjug
objavljeno: 25/12/2012
Savić: Srbija ima najveću stopu inflacije u Evropi
Izvor: Kamatica.com, 25.Dec.2012
Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije Nebojša Savić kaže da je Srbija zemlja sa najvećom stopom inflacije u Evropi..








