Nikolić, Ivanov: Otvorena pitanja u regionu rešiti dijalogom

Izvor: Politika, 26.Okt.2012, 14:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nikolić, Ivanov: Otvorena pitanja u regionu rešiti dijalogom

SKOPLJE – Predsednici Srbije i Makedonije Tomislav Nikolić i Đorđe Ivanov poručili su danas u Skoplju da slične prepreke sa kojima se dve zemlje sureću na evropskom putu upućuju na što bližu međusobnu saradnju i založili se da se sva otvorena pitanja koja postoje među državama regiona rešavaju dijalogom.

Nikolić i Ivanov su ocenili da su odnosi Srbije i Makedonije na visokom nivou a da otvorena pitanja koja postoje između dve zemlje nisu nerešiva i da ne sprečavaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << da se gleda u zajedničku evropsku budućnost.

„Pošto i Srbija i Makedonija imaju sličan problem da postanu članice EU mislim da smo upućeni na što bližu međusobnu saradnju. Ako zajedno pokažemo da smo uredili države i ispunili kriterijume brže ćemo ostvariti uspeh i lakše ćemo ubediti ostale države bivše Jugoslavije da jedino saradnjom možemo svi da postanemo članice EU”, rekao je Nikolić.

Nikolić je dodao i da Makedonija nije slučajno izabrana za njegovu prvu posetu regionu i istakao da tim gestom Srbija pokazuje da su joj dragi prijatelji i oni koju su priznali i oni koji nisu priznali Kosovo.

Makedonski predsednik se složio da se dve zemlje susreću sa sličnim smetnjama na evropskom putu i istakao da te smetnje kao i svi problemi mogu da se reše jedino dijalogom.

„Mora da se razgovara jer kada se razgovara dolazi se do rešenja”, rekao je Ivanov i dodao da je zbog toga interes Makedonije da razgovara sa svojim južnim susedom koji im pravi smetnje na evropskom putu.

„Nadam se da će se pronaći rešenje ako postoji želja da se problem reši”, rekao je Ivanov.

Dvojica predsednika su se založila i da se spor SPC i MPC reši dijalogom te dve verske zajedice i dodali da će oni kao predsednici pomoći da taj proces ima uspeha.

Nikolić, kome je ovo prva zvanična poseta Makedoniji na funkciji predsednika, razgovaraće kasnije danas i sa premijerom Makedonije Nikolom Gruevskim i predsednikom Sobranja Trajkom Veljanoskim.

Planirano je i da predsednik Srbije danas položi venac na Spomenik palim herojima za Makedoniju.

Kako je najavljeno, Nikolić će sutra obići tri srpska domaćinstva u mestu Sretenovo i zajedno sa sa makedonskim predsednikom prisustvovati tradicionalnoj rakijadi u Valandovu.

Trećeg dana posete Nikolić će prisustvovati svečanosti obeležavanja stogodišnjice Kumanovske bitke i položiti venac poginulim junacima.

-----------------------------------------

Nikolić o sporu Makedonije i Grčke oko imena

SKOPLJE – Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je danas da je u intervjuu za makedonsku TV Sitel iskreno govorio o sporu koji postoji između Makedonije i Grčke, koje su obe Srbiji prijateljske države, i da je rekao da oni treba da razgovaraju, što i sada misli.

„Ja sam govorio iskreno o sporu koji postoji između Makedonije i Grčke. Srbiji su obe države prijateljske i kao šta sam zabrinut da li će Srbija ikada ući u EU tako sam zabrinut i za Makedoniju. Rekao sam da u tom sporu vidim ponos na kome insistira Makedonija i ponos na kome insistira Grčka”, rekao je Nikolić na konferenciji za novinare posle sastanka sa makedonskim predsednikom Đorđem Ivanovim.

On je dodao i da je i tada rekao da Makedonija i Grčka o tom sporu treba da razgovaraju jer bez razgovora ništa ne može da se reši.

„To i sada mislim”, poručio je Nikolić.

On je na pitanje da li i dalje stoji pri stavu izrečenom kada je Makedonija priznala Kosovo a kada je on bio u opoziciji da Srbija treba da promeni stav prema sporu oko imena Makedonije, Nikolić je odgovorio da je to bila emotivna reakcija na priznanje nezavisnosti Kosova.

„Srbija ne razmislja o promeni stava prema imenu Makedonije. Ja danas nisam u opoziciji već sam predsednik države i o mnogim stavrima moram da razmišljam na način kako će uticati na sudbinu države i naroda”, kazao je Nikolić.

On je ponovio da je u pitanju bila emotivna reakcija ali da je i tada kada je Srbija uskratila gostoprimstvo ambasadoru te zemlje rekao da je to stramota.

„Još sam rekao: evo našli smo manju države od sebe da je kažnjavamo”, rekao je Nikolić i dodao da bi se zabrinuo kada bi bio predsednik Srbije čije izjave drugi ne komenatrišu.

Grčko Ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je ambasadoru Srbije u Atini nezadovoljstvo zbog izjave Nikolića da razume probleme s kojima se Makedonija suočava u vezi s pitanjem ustavnog imena, saopštio je danas u Atini portparol grčkog Ministarstva.

Nikolić je, u intervjuu makedonskoj Televiziji „Sitel”, uoči posete Skoplju, izjavio da je Srbiji prepreka na evropskom putu to što neće da prihvati da joj se oduzme deo teritorije, a Makedoniji što odbija da prihvati da se odrekne imena, grba i zastave.

„Znam da Makedonija, dokle god ima taj naziv, grb i zastavu i dokle god oni budu problem Grčkoj, neće moći da bude članica Evropske unije... Kao što vi, čini mi se, bez ugroženosti teritorije, samo sa ugroženošću ponosa, odbijate da prihvatite ono što vam nameću, tako i mi odbijamo da prihvatimo oduzimanje teritorije, što je mogo teži zahtev”, rekao je Nikolić.

Tanjug

objavljeno: 26.10.2012.
Pogledaj vesti o: Tomislav Nikolić

Nastavak na Politika...



Povezane vesti

"Dijalogom rešiti otvorena pitanja"

Izvor: Akter, 26.Okt.2012

Predsednici Srbije i Makedonije Tomislav Nikolić i đorde Ivanov poručili su u Skoplju da dve zemlje treba da što bliže sarađuju

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.