Dodik posthumno odlikovao hrabrog Trebinjca Srđana Aleksića

Izvor: Politika, 09.Jan.2013, 17:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dodik posthumno odlikovao hrabrog Trebinjca Srđana Aleksića

BANJALUKA – Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik danas je u Banjaluci „Ordenom časti RS sa zlatnim zracima” posthumno odlikovao Srđana Aleksića, hrabrog Trebinjca koji je 1993. godine smrtno stradao spašavajući život sugrađaninu Alenu Glavoviću.

Rade Aleksić, Srđanov otac, vidno potresen, primio je priznanje u Palati predsednika RS u Banjaluci, gde je povodom 9. januara, Dana i krsne slave Republike Srpske, Dodik svečano uručio ordenje i medalje građanima >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << i institucijama, koji su delima i zaslugama posebno afirmisali Srpsku i srpski narod.

Grupa pripadnika Vojske Republike Srpske je 21. januara 1993. godine legitimisala osobe na trebinjskoj pijaci.

Nakon što su ustanovili da je jedna od legitimisanih osoba Alen Glavović, Bošnjak, počeli su da ga maltretiraju i tuku.

Srbin Srđan Aleksić priskočio je u pomoć Glavoviću, a četvorica vojnika su, umesto Glavovića, kundacima pušaka pretukli Srđana.

Od zadobijenih batina Srđan je pao u komu, i preminuo je 27. januara 1993. godine. Srđanov otac Rade, u čitulji je tada napisao „Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost”.

Srđanu Aleksiću je posthumno dodeljena Povelja Helsinškog komiteta za ljudska prava u Bosni i Hercegovini, Ulica Velikih drveta u Sarajevu je 15 godina nakon Srđanove smrti nazvana njegovim imenom, prolazu u Zmaj-Jovinoj ulici u Novom Sadu je nazvan po Srđanu i tu je postavljena spomen-ploča u njegovu čast, takođe i u Pančevu.

Na Dan državnosti Srbije, prošle godine, posthumno je odlikovan zlatnom medaljom Miloš Obilić za ispoljenu hrabrost i delo ličnog herojstva.

-----------------------------------

Obeležavanje Dana i krsne slave Republike Srpske

BANJALUKA – Obeležavanje Dana i krsne slave Republike Srpske, Svetog Stefana, počelo je danas služenjem svete arhijerejske liturgije u Sabornom hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci, kojoj su prisustvovali predsednik Srpske Milorad Dodik, predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, kao i srpski predstavnici u institucijama BiH.

Vladika Vasilije je u obraćanju naglasio da je Republika Srpska zalivena krvlju njenih najboljih sinova i kćeri i poručio da Srpsku treba čuvati kao zenicu oka.

„Oni koji su život dali u odbrani svog naroda i njegovih svetinja opominju nas da budemo sejači ljubavi i mira, i da čuvamo jedinstvo naše države Republike Srpske”, poručio je vladika Vasilije.

Povodom Dana i krsne slave Srpske, predsednik Dodik je tim povodom odlikovao Ordenom Republike Srpske na lenti Vojnomedicinsku akademiju Beograd i prvog tenisera sveta Novaka Đokovića.

Ordenom zastave Republike Srpske sa zlatnim vencem odlikovani su ambasador Ruske Federacije Aleksandar Bocan Harčenko, dekan katedre za nuklearni inženjering pri američkom državnom Univerzitetu Berkli Jasmina Vujić i član srpskog kokusa (neformalna poslanička grupa) u Kongresu SAD-a Melisa Bin, preneli su banjalučki mediji.

Ordenom časti sa zlatnim zracima odlikovan je Helikopterski servis Republike Srpske, Srđan Aleksić posthumno i odbornik Skupštine opštine Srbac i bivšeg poslanik Narodne skupštine Republike Srpske Miša Miholjčić posthumno.

Ordenom Njegoša Prvog reda odlikovan je protonamesnik Slobodan Aničić, ordenom Krsta milosrđa odlikovani su primarijus doktor Gordana Malčić Kecman i posthumno Jelena Trikić.

Medaljom zasluge za narod predsednik Republike Srpske odlikovao je predsednika Organizacionog odbora za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji Milorada Arloa.

U Sokocu su ranije danas položeni venci na centralno spomen-obeležje na kome je upisano 1.200 imena poginulih boraca sa prostora Sarajevsko-romanijske regije u proteklom ratu.

Vence su položile delegacije sokolačke Boračke organizacije, opštinskog odbora SUBNOR-a, opštine Sokolac i članovi Udruženja potomaka i poštovalaca srpskih dobrovoljaca od 1912. do 1918. godine.

Predsednik Odbora porodica poginulih boraca pri sokolačkoj Boračkoj organizaciji Niko Košarac, otac dvojice poginulih srpskih boraca, rekao je novinarima da bi vlasti trebalo da vode više brige o boračkoj populaciji u vezi sa rešavanjem njihovog stambenog pitanja, kao i o zapošljavanju dece poginulih boraca.

Delegacije su položile vence i na spomenik u Parku boraca Romanije, na kome je upisano oko 1.000 imena poginulih boraca i civila stradalih u Drugom svetskom ratu. Venci su položeni i na spomenik solunskim dobrovoljcima, na kome su upisana imena oko 400 dobrovoljaca sa područja opštine Sokolac.

Tanjug

objavljeno: 09.01.2013.

Nastavak na Politika...



Povezane vesti

Dodik odlikovao pokojnog Trebinjca Srđana Aleksića

Izvor: Glas javnosti, 10.Jan.2013, 11:51

BANJALUKA - Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik danas je u Banjaluci "Ordenom časti RS sa zlatnim zracima" posthumno odlikovao Srđana Aleksića, hrabrog Trebinjca koji je 1993. godine smrtno stradao spasavajući život sugrađaninu Alenu Glavoviću.

Nastavak na Glas javnosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.