Izvor: B92, 14.Dec.2012, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izraelski vojnici napali novinare
Jerusalim -- Izraelski vojnci udarali su dvojicu snimatelja Rojtersa i primorali ih da se skinu na ulici, pre nego što su bacili kanister sa suzavcem ispred njih.
Zbog toga je jedan od njih završio u bolnici
Izraelska vojska je saopštila da te optužbe ozbiljno razmatra i da je pokrenuta istraga, ali, prema izveštajima Rojtersa, ne daje objašnjenje za incident koji se dogodio u sredu uveče u Hebronu na Zapadnoj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << obali, kako prenose danas izraelski mediji.
Jusri al Džamal i Mamun Vazvaz rekli su da ih je vojna patrola zaustavila dok su se vozili ka kontrolnom punktu, na kome je pre toga ubijen jedan palestinski tinejdžer. Imali su oznake "TV" i "Pres", ali su ih vojnici primorali da izadju iz vozila i udarali ih kundacima pušaka, optuživši ih da rade za izraelsku nevladinu organizaciju Becelem, koja dokumentuje kršenja ljudskih prava na Zapadnoj obali.
Vojnici, kako tvrde snimatelji, nisu im dopustili da pokažu svoje lične karte i naterali su ih da se skinu u donji veš i da kleče na putu s rukama iza glava.
Još dvojica palestinskih novinara, koji rade za lokalne medije, takodje su zaustavljeni i primorani da kleknu. Jedan vojnik je tada bacio kanister sa suzavcem izemdju tih ljudi i vojna patrola je otišla.
Kamermani su odmah pohitali u svoje vozilo koje je već bilo puno suzavca. Posle samo 200 metara vožnje morali su sa da izadju jer su se davili gasom. Vojnici su potom bacali još suzavca u njihovom pravcu i Vazvaz je, kako tvrdi, morao biti prebačen u bolnicu iz koje je ipak pušten isto veče.
Izraelski vojnici su iz njihovog vozila uzeli gas maske i video kameru, koja je kasnije nadjena neoštećana na putu. Glavni urednik Rojters njuza Stiven Džej Adler osudio je takav odnos prema novinarima, istakavši da se agencija žalila izraelskim vojnim vlastima.
Napetost je porasla u podeljenom gradu Hebronu proteklih nedelja nakon nekoliko sukoba izmedju vojnika i palestinskih mladića koji su bacali kamenice. Tinejdžer koji je ubijen imao je dečji pištolj za koji su vojnici mislili da je pravi.
Oko 800 jevrejskih naseljenika živi medju 30.000 Palestinaca u delovima hebronslkog starog grada koji je pod izraelskom kontrolom.
Izraelski vojnici napali novinare
Izvor: OkRadio.rs, 14.Dec.2012
Izraelski vojnci udarali su dvojicu snimatelja Rojtersa i primorali ih da se skinu na ulici, pre nego što su bacili kanister sa suzavcem ispred njih. Zbog toga je jedan od njih završio u bolnici Izraelska vojska je saopštila da te optužbe ozbiljno razmatra i da je pokrenuta istraga, ali, prema...
















