Izvor: B92, 20.Avg.2011, 11:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Egipat povlači ambasadora u Izraelu
Kairo -- Egipat je danas najavio da će povući svog ambasadora iz Izraela u znak protesta zbog pogibije egipatskih vojnika i policajaca.
Egipatska vlada je ocenila da je incident u kome su oni poginuli kršenje mirovnog sporazuma iz 1979. godine.
Vojnici i policajci su poginuli tokom izraelske potere za napadačima na izraelske položaje uz egipatski granicu.
Kako napominje agencija Asošiejted pres, postoje protivrečni podaci o tome kako su Egipćani poginuli, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ali se u saopštenju egipatske vlade navodi da je Izrael "politički i pravno odgovoran za incident" koji je ocenjen kao kršenje mirovnog sporazuma iz 1979. godine. Vlada Egipta takođe je zahtevala da se odmah sprovede istraga.
U saopštenju egipatske vlade navodi se da je Izrael "izveo nasumičnu akciju koja je dovela do pogibije tri egipatska vojnika i ranjavanja još četiri" i dodao je da će Egipat preduzeti sve neophodne mere i poslati pojačanje da bi zaštitio granice i "odgovorio na bilo kakvu vojnu aktivnost Izraela na egipatskim granicama".
"Ambasador Egipta u Izraelu biće povučen ako ne budemo obavešteni o rezultatima istrage izraelskih vlasti i ako se rukovodstvo Izraela ne izvini zbog tužnih i ishitrenih izjava o Egiptu", dodaje se u saopštenju egipatske vlade.
Ovo je prvi put posle skoro 11 godina da je Egipat odlučio da povuče ambasadora iz Izraela. To se poslednji put dogodilo u novembru 2000. godine u znak protesta zbog prekomerne upotrebe sile tokom drugog palestinskog ustanka.
Egipatski zvaničnici su u petak saopštili da su još jedan vojnik i jedan policajac podlegli ranama zadobijenim u napadu, ali za sada nije jasno zašto su u vladinom saopštenju pomenuta samo trojica poginulih.
Egipatska vlada optužila je Izrael zbog pokušaja da "izbegne odgovornost zbog nemara izraelskih snaga bezbednosti u čuvanju granice".
Izraelske vlasti nisu odmah komentarisale odluku Egipta, iako je vojska u petak obećala da će istražiti napade.













