Beogradske đake napali hrvatski vršnjaci u Pragu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Sep.2009, 22:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beogradske đake napali hrvatski vršnjaci u Pragu

PRAG - Učenike trećeg razreda matematičke gimnazije iz Beograda, koji se nalaze u Pragu na eksukrziji, sinoć je verbalno napala grupa učenika iz Zadra. Uu incidentu nije bilo povređenih, izjavio je za RTV direktor novosadske turističke agencije "Modena" Nemanja Marković.

Kako kažu u toj agenciji, veći incident izbegnut je zahvaljujući tome što su se đaci i profesori iz Srbije

sklonili u autobus.

>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Incident se dogodio u sredu uveče, kada su se učenici Matematičke gimnazije iz diskoteke vraćali u svoje sobe.

Na hotelskom parkingu, dok su izlazili iz autobusa, sačekali su ih đaci zadarske škole koji su počeli da ih

vređaju.

Na insistiranje profesora, đaci iz Srbije vratili su se u autobus, čime je sprečeno da neko bude povređen.

"Naši učenici su se između dva i pola tri vraćali iz organizovane posete diskoteci i u trenutku kada su izlazili iz hotela, mučki su napadnuti", kaže Srđan Ognjanović, direktor Matematičke gimnazije.

Oštar demarš ambasadi Hrvatske

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije uputilo je danas oštar demarš ambasadi Hrvatske u Beogradu povodom incidenta koji se sinoć dogodio u Pragu. Ministarstvo spoljnih poslova Srbije najoštrije osuđuje svaki akt etnički motivisanog nasilja.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije želi najbolje moguće odnose sa svim zemljama u regionu i nastaviće da preduzima aktivnosti na daljem unapređenju međusobne saradnje, saopštilo je MIP Srbije.

Prema njegovim rečima, "bila je napravljena prava noćna zaseda za naše učenike koji ih apsolutno ničim nisu isprovocirali".

"To se srećom završilo dobro, ali su nastradali vodič i jedan od profesora kada su se isprečili", rekao je

Ognjanović.

Učenici i profesori beogradske gimnazije noć su proveli u autobusu, a oko šest sati ujutru, agencija "Modena trevel" je premestila učenike iz Srbije u drugi hotel.

Direktor agencije kaže da je vodič odgurnut kada je pokušao da uđe u hotel i razgovara sa upravom.

"Naš predstavnik ostavio je decu u autobusu i prilikom ulaska u hotel oni su ga gurali. On je ipak razgovarao sa upravom hotela, hotelskim bezbeđenjem i posle par sati situacija je stavljena pod kontrolu i sada su deca apsolutno bezbedna", rekao je Nemanja Marković, direktor agencije "Modena trevel".

Tokom dana turistički vodič, jedan od profesora i predstavnik konzulata Srbije u Pragu, u praškoj policiji dali su izjave.

Iako su roditelji iz Beograda insistirali da se deca vrate sa puta, uz garancije škole i agencije, oni će na ekskurziji ostati još dva dana, kako je prvobitno planirano.

Dragun: Verbalni sukob učenika u Pragu

Portparol ministarstva spoljnih poslova Hrvatske Mario Dragun potvrdio je danas da je u Pragu došlo do sukoba između hrvatskih i srpskih učenika, navodeći da je u pitanju "samo verbalni sukob, bez materijalne štete ili povređenih".

Dragun je, u izjavi za "Indeks.hr", rekao da je ministarstvo iz ambasade u Pragu dobilo informaciju kako je između hrvatskih i srpskih učenika došlo do "verbalnog sukoba i naguravanja", ali da nije bilo povređenih ni materijalne štete.

Protiv hrvatskih učenika neće biti podnete nikakve prijave, rekao je Dragun i dodao da su učenici obe škole nastavili program svojih maturskih ekskurzija.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.