Ban: I Iran i Izrael krše sporazum

Izvor: B92, 04.Dec.2012, 10:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ban: I Iran i Izrael krše sporazum

Njujork -- Generalni sekretar UN Ban Ki-Mun optužio je sirijsku vladu za kršenje sporazuma iz 1974. o razdvajanju izraelskih i sirijskih snaga na Golanskoj visoravni.

Ban je pozvao obe strane da prekinu da pucaju preko linije prekida vatre.

U izveštaju upućenom Savetu bezbednosti UN, Ban je naveo da nedavni incidenti preko linije prekida vatre mogu da eskaliraju u izraelsko-sirijske sukobe i ugroze sporazum o razoružavanju i stabilnosti regiona, na koji se već prenose >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << tenzije zbog sukoba koji u Siriji traje već 19 meseci.

Generalni sekretar UN je rekao da je zabrinut da bi prisustvo naoružanih pripadnika opozicije i vojne aktivnosti koje obavljaju pripadnici sirijskih snaga bezbednosti mogli da izazovu veće sukobe između Izraela i Sirije sa veoma ozbiljnim posledicama, zbog čega smatra da u području razdvajanja ne bi trebalo da bude bilo kakvih vojnih aktivnosti.

On je istakao da takve aktivnosti predstavljaju rizik za dugotrajni prekid vatre, za lokalno stanovništvo i snage UN na terenu. Ban je preporučio produženje mandata mirovnih snaga UN na Golanskoj visoravni koje nadgledaju sporazum iz 1974. godine, za šest meseci do 30. juna.

Izrael je oteo Golansku visoravan od Sirije 1967. godine, a Sirija uslovljava trajan mir povratkom te teritorije.

Od 2008. godine, kada su završeni indirektni mirovni pregovori između Sirije i Izraela, nije bilo novih pregovora, a prema Banovom mišljenju, trenutna sirijska kriza još više komplikuje napore da se postigne trajni mirovni sporazum.
Pogledaj vesti o: Incident

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Hemijsko oružje, "crvena linija" za Siriju

Izvor: RTS, 05.Dec.2012, 06:16

Međunarodna zajednica će odmah reagovati ako Sirija upotrebi hemijsko oružje, kaže generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen. Zbog eventualne upotrebe hemijskog oružja NATO će na tursko-sirijsku granicu razmestiti projektile "patriot"...Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen upozorio je...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.