Izvor: Blic, 16.Feb.2008, 08:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vrata „jugića“ od kartona za cipele
KRALJEVO - Uglancanog i jarkocrvenog „jugića" iz 1991. koga je Kraljevčanin Milan Vasiljević platio 1.100 evra sa ponosom je jesenas parkirao pred lokalnom kafanom. Kada ga je kupio na kraljevačkoj auto-pijaci, bivši vlasnik je rekao da je auto vozio samo kada je morao, da je motor generalno remontovan a farban tek dva puta. A onda je pala kiša i tamo na levom krilu gde se sjajila nova boja za tri dana pojavio se karton i to onaj od kutija za cipele. Milan sada vozi „jugića" >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sa rupom, a na mobilni telefon prodavca iz Kragujevca niko se ne javlja.
Kraljevačko tržište polovnih automobila, kažu, najjače je posle beogradskog, a dileri polovnjaka upozoravaju na sve prevare koje vrebaju kupce.
Rupa na limariji zakrpljena kartonom, silikonskim penama, parčetom drugog lima ili jednostavno samo prešpricana i lakirana samo je delić čitavog spektra prevara kojima se služe što profesionalni dileri što dovitljivi vlasnici polovnih automobila koji od kupaca žele da izvuku koju stotinu evra više za automobile koji su bliže otpadu nego drumu.
- „Šminkanje" automobila koje košta od 200 do 500 evra može cenu vozila marke „golf", „opel", starije „pežoe", „renoe" i slične da podigne od 1.500 do 2.000 evra. Sa sto evra ulaganja „jugić" koji ništa ne vredi može da se proda za 1.000 do 1.300 evra - kaže Miljan R. koji se preprodajom polovnih automobila bavi 15 godina.
Njegov kolega Dragan M., profesionalni diler polovnjaka, savetuje da papiri, brojevi na šasijama i motoru i ostala obeležja koja ukazuju da je vozilo ukradeno jesu osnovna stvar na koju mora svaki kupac da obrati pažnju koji pazari stari automobil. Dok se automobil ne provuče kroz bazu podataka policije, iz džepa ne treba vaditi novac.
Međutim, mnogi ovaj savet prenebregavaju. Jedan poznati kraljevački novinar tako već četiri godine u garaži drži „golfa dvojku" koji je na crnoj policijskoj listi.
- On ništa ne može da uradi sem da ga preda vlastima ili da pokuša da ga proda u delove - kažu uglas naši sagovornici.
Podjednako neprijatno je kada se mnogo para odvoji za automobil na kome počne da curi na sve strane.
- Izuzetno je važno pregledati blok motora. Majstori su se toliko izveštili da pukotinu mogu tako da zavare i zamaskiraju da se ne primećuje. Iber lauf, takođe, kočioni sistem se našteluje da traje pet dana - kaže Miljan.
- Farba, instrument tabla, sve to može da se zameni i da zavari. Ono na čemu prevaranti padaju jesu sitnice. Tako, recimo, gotovo nikada ne menjaju papučice. To prvo treba gledati. Ako su izlizane, beži od auta, posebno ako su „golfovi", „opeli" i „Zastavina" vozila u pitanju. Sedišta takođe menjaju, ali keder gumu okolo po pravilu ostavljaju staru. Novo sedište, stari keder - beži od auta. Kod „Zastavinih" vozila instrument tabla ništa ne znači jer se za 50 evra sa sve satom može kupiti na otpadu od slupanog „jugića" - dodaje Dragan.
Kompletan enterijer „Zastavinog „ programa može da se dotera za 200 evra jer oba prednja sedišta mogu da se nađu za 100, instrument tabla za 50 i tapacirung za još toliko evra. Sa „špricanjem" od stotinak evra, eto automobila na kome lepo može da se zaradi ako ga neiskusno oko vidi opranog uglancanog i namirisanog.
- Čak i stari dileri mogu da budu prevareni pa tako i psihologija igra dosta ulogu u kupoprodaji. Ide se čak toliko daleko da se preti. Imam kolegu koji kada kupuje malo skuplji automobil uvek prodavcu poruči da će „bomba da radi" ako se pokaže da je auto „prljav" i pritom ga gleda pravo u oči. Ako ovaj počne da muca ili vrda, odmah odustaje od posla - kaže Miljan.
Dizel diže cenu
Odličan „jugo" iz 1987. prodali su mi pred nosem za smešnih 850 evra. Modeli iz '90-91. prodaju se za 1.200-1.300 evra. „Golf dvojka" iz '91-92. i dalje je najpopularniji automobil i košta od 2.500 do 3.000 evra, a „trojka" godinu dana starija može da se pazari za 3.000. Dizel je čudo i diže cenu - kaže Miljan.




