Izvor: Blic, 23.Okt.2008, 20:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vekarić: Tužalištvo dobilo neke dokaze o trgovini organima
Portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je danas da je Tužilaštvo pre dva dana "dobilo neke dokaze o trgovini ljudskim organima" koje niko u tužilaštvu dosad nije video, istakavši da je to "veoma značajno što će pomoći istrazi", ali da se postavlja pitanje zašto to nisu dobili pre dve-tri godine.
"Ceo svet je bio upoznat sa stradanjima Albanaca na Kosovu za vreme bombardovanja 1999. godine, ali je veoma malo ko bio upoznat sa stradanjima Srba posle >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << završetka NATO intervencije. Zato je velika odgovornost svih u državi da se sprovedu sve istrage i emituje jasna poruka, pre svega, onima koji su bili slepi za srpske žrtve da ne postoji razlika u sprovođenju pravde", rekao je Vekarić prilikom posete Udruženju porodica kidnapovanih i ubijenih 1998/99. na Kosovu i Metohiji.
On je podsetio da je u Sudu za ratne zločine procesuirana "Orahovačka grupa" i pred lice pravde izveden Sinan Morina, kao i da su raspisane poternice za 160 pripadnika nekadašnje OVK, ali da postoje problemi vezani za saslušanje svedoka Albanac sa Kosova i iz Albanije.
Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović je podsetio da su državni organi Srbije ispunili sve obaveze i da nema ni jedne masovne grobnice koja nije otkrivena.
On je naveo da se, prema konsolidovanoj listi Komisije, traga za još 1. 950 osoba, od toga 545 Srba i drugih nealbanaca i 1.400 Albanaca i da rešavanje njihove sudbine otežava nedovoljna regionalna saradnja.
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević je podsetio da je u toku pretkrivični postupak, pokrenut na osnovu krivične prijave protiv NN lica koju je podnelo Udruženje pošto je postojanje ovih zločina obelodanila bivša glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte u knjizi "Lov".
On je naveo da je srpsko tužilaštvo već formulisalo devet zahteva po kojima traži da postupe njihove kolege iz Albanije i da se znaju neka mesta zločina u Albaniji na kojima su počinjeni zločini, ali o tome još ne može da govori.
Predsednik Udruženja porodica ubijenih i kidnapovanijh na Kosovu i Metohiji Simo Spasić i članovi porodica iskazali su ogorčenje zbog toga što godinama uzaludno obijali pragove svih domaćih i međunarodnih organa i institucija tražeći pravdu i za srpske žrtve i što se tek posle 10 godina otvara istraga o trgovini organima.
"Država Srbija nije stala iza naših žrtava", kazao je Spasić i naveo da nadležni organi Srbije godinama poseduju video kasete i informacije o tome da su oteti Srbi i drugi nealbanci odvedeni u Albaniju.
Spasić je naveo da je sve do 2001. godine imao informaciju da mu je brat živ i da veruje da bi bio razmenjen da naše vlasti nisu iz zatvora oslobodile više od 2.000 albanskih terorista i zločinaca.





