Izvor: B92, 11.Mar.2010, 18:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U školi pao ormar sa hemikalijama
Beograd -- U novobeogradskoj Politehničkoj akademiji pao ormar sa hemikalijama za nastavu hemije. Kod učenika i profesora nisu utvrđeni znaci trovanja.
Četvoro učenika, dva nastavnika i pedagog upućeni su na pregled zbog isparenja kiseline, izjavio je direktor škole Dušan Milovanović. Načelnica Klinike VMA za toksikologiju Slavica Vučinić objasnila je za B92 da su učenici i profesori danas oko 12 časova bili kratko izloženi isparenjima, najverovatnije hlorovodične >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kiseline.
"Imali su kratkotrajne tegobe i upućeni su na pregled u centar za kontrolu trovanja. Posle posmatranja od tri i po sata, pošto nije postojala opasnost od trovanja, svi učenici i nastavnici su otpušteni kući”, kaže Vučinićeva.
Incident je nastao posle završetka časa Građanskog vaspitanja, koji se, prema rečima direktora Politehnike - škole za nove tehnologije, održava u neuslovnoj prostoriji.
Škola već duže vreme nema adekvatne uslove rada, pa naši učenici moraju i da dele zgradu sa đacima obližnje osnovne škole "Đuro Strugar" gde se obavlja deo nastavnog procesa, rekao je direktor Milovanović i objasnio da je ormar sa hemikalijama oboren pošto ga je jedan od učenika zakačio ramenom.
Đake i njihove nastavnike posetio je u VMA pomoćnik ministra prosvete Bogoljub Lazarević koji je upozorio da je današnji incident opomena, jer, kako je rekao, u školama postoji puno hemijskih materija koje se ne čuvaju na adekvatan način.
Politehnička akademija kuburi sa prostorom i u Ministarstvu prosvete pokušavamo da nađemo rešenje, rekao je Lazarević i izrazio nadu da će, posle usvajanja nove mreže osnovnih i srednjih škola, biti rešen problem prostora u toj ustanovi.
On je najavio da će školu posetiti prosvetna, ali i druge inspekcije, jer je ovo pitanje, kako je rekao, u nadležnosti i Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja i inspekcije rada.
Beograd: U školi pao orman sa hemikalijama, djaci pregledani u VMA
Izvor: SrbijaNet.rs, 11.Mar.2010
Četvoro učenika, dva nastavnika i pedagog novobeogradske Politehničke akademije upućeni su danas na pregled na VMA zbog isparenja kiseline, nakon što je pao ormar sa hemikalijama za nastavu hemije, izjavio je Tanjugu direktor škole Dušan Milovanović. Kako je Tanjugu rekla načelnica Klinike...
Kiseline rasute po učionici
Izvor: Blic, 12.Mar.2010, 01:10
M.A. i M.P. učenici trećeg razreda Politehničke akademije na Novom Beogradu srušili su juče oko 12 sati školski orman iz kojeg su se prosule različite kiseline. Otrovne materije su se pomešale usled čega se stvorio veliki dim u učionici, a četvoro učenika, dvoje profesora i školski pedagog...






